Mısır'da 183 darbe karşıtına verilen idam cezası

Mısır'da 183 darbe karşıtına verilen idam cezası
Mısır'da 183 darbe karşıtına verilen idam cezası
SİİRT (AA) - AK Parti Siirt İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu, Mısır'da "Kirdase katliamı" olarak bilinen davada yargılanan darbe karşıtı 183 sanık...

SİİRT (AA) - AK Parti Siirt İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu, Mısır'da "Kirdase katliamı" olarak bilinen davada yargılanan darbe karşıtı 183 sanık hakkında idam kararı verilmesine tepki gösterdi.

Çalapkulu, yaptığı açıklamada, Mısır'daki idam kararını insanlık katliamı olarak nitelendirerek, "hukuk terörüne" tanık olduklarını söyledi.

Çalapkulu, Mısır'da demokrasi taleplerini yüksek sesle dile getirenlerin insan onuru ve evrensel hukuk normlarına yakışmayacak şekilde muamele edilmesini kabul etmediklerini ifade ederek, batı dünyasının bu idamlara karşı "sağırlık" ve "körlük" geçirdiğini dile getirdi.

Çalapkulu, şunları kaydetti:

"Mısır halkının demokratik talepleri ve iradeleri yok sayılarak başlatılan anti-demokratik süreçte bugün gelinen noktada, 183 Mısırlının idamı ile bütün dünyanın gözü önünde acımasızca devam ettirilmektedir. Bizler doğrudan doğruya Mısır halkının iradesine yapılan, demokrasi ve hukuk dışı bu uygulamaları şiddetle reddediyor ve tüm dünyaya Mısır'da uygulanmak istenen idam kararlarının önüne geçmesi için çağrıda bulunuyoruz. Biz duyarlı dünya lideri olan sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve başbakanımız Ahmet Davutoğlu, önderliğinde bu haklı direnişi sonuna kadar destekliyor ve idam kararlarını bir yok hükmünde görüyoruz" dedi