Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Siirt'te bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu üyeleri, idam kararını protesto etti

SİİRT (AA) - Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesi Siirt'te protesto edildi.

Güres Caddesinde toplanan 40'ı aşkın  siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu üyeleri adına konuşan Genç Memur-Sen Temsilcisi Halit Erten, idam kararlarının Mısır'daki vahşetin tescili olduğunu söyledi.

Darbeciler yargı önünde hesap vermeleri gerektiği belirten Erten, şöyle konuştu:

"Haklı olanları cezalar susturamaz, gerçekleri darbeciler örtemez. Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz. İspat edilmiş tek suç bulunmazken milletin seçtikleri yargılanamaz, siyasi kararlarla özgür düşünce esir alınamaz, baskı, dayatma, idam sehpaları direnişi durduramaz. Siyonizmin tetikçisi darbeciler onuruna sahip çıkanları diz çöktüremeyecek. Mısır'a Ortadoğu 'ya özgürlük direnişle gelecek."

Mursi'nin ilkeli ve tavizsiz tutumu karşısında acziyet içine düşenlerin darbe karşıtlarını nasıl ve niçin yargıladıklarını hiç kimseye anlatamadığını ve batılı ülkelerin zulme ortak olduğunu dile getiren Erten, şöyle devam etti:

"Hukuksuz karar ve batının sessizliği, dünya sisteminin nasıl adaletsiz olduğuna ışık tuttu. Haksız, hukuksuz kararlar karşısında sessiz kalan darbecilere örtülü ve açık destek veren emperyalizmin kanlı yüzünü bir kez daha deşifre etti. Batının sadece kirli yüzü değil, doğasındaki küfrü de bir kez daha ortaya çıktı."