Mursi'nin idam cezasına çarptırılması

Mursi'nin idam cezasına çarptırılması
Mursi'nin idam cezasına çarptırılması
- Memur-Sen Siirt İl Başkanı Beşir Özyeşil, Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam cezasının onanmasını kınadı.

SİİRT (AA) - Memur-Sen Siirt İl Başkanı Beşir Özyeşil, Mısır'da darbe ile görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam cezasının onanmasını kınadı.

Özyeşil, yaptığı yazılı açıklamada, Mursi'ye verilen idam kararını tanımadıklarını ve kınadıklarını belirtti.

Hukukun üstünlüğünü, insanı ve evrensel insan haklarını esas alan Memur-Sen ailesi olarak, darbeci mahkemenin hukuk dışı, faşist, zalim ve sipariş kararını tanımadıklarını ifade eden Özyeşil, şunları kaydetti:

"Bu karar post emperyalizmin ve uluslararası kamuoyunun, insanlık vicdanının reddettiği bir karardır. Halkın temsilcilerinin darbeci generaller tarafından cezalandırıldığı bugün , adaletin ve insanlığın ayaklar altına alındığı gündür. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile dava arkadaşlarına idam kararının verilmesinde darbeci Sisi ile işbirliği yapan ve karşı çıkmayan herkes sorumludur. Cunta, dünyanın suskunluğundan cesaret alarak, izzeti tercih edenleri idam etmeye çalışmaktadır. Bu hatalarını telafi etmek adına idam kararlarının temyiz de bozulması için, zaman kaybetmeden tüm dünya ülkeleri ve insanlık vicdanı inisiyatif almalıdır. Binlerce darbe karşıtının katledildiği Mısır'da katillerin verdiği hukuksuz kararları tanımıyor,  silaha ve şiddete bulaşmayarak örnek bir duruş sergileyen Mısır halkının yanında durduğumuzu Memur-Sen olarak deklare ediyoruz."

Memur-Sen Siirt İl Başkanı Özyeşil, kurulan mahkemenin düzmece ve sanık kürsüsünde Mursi'nin değil de Sisi'nin olması gerektiğini kaydetti.

Özyeşil, mesajında, "Sisi'nin sanık olduğu ve adaleti esas alan bir mahkemece yargılandığı bir düzlemde ancak adalet tartışılabilinir. Mursi hakkında bugün verilen hüküm, yargılama yönüyle garabet, karar yönüyle ise vahşettir. Tarih bize gösteriyor ki, bütün darbeciler zelil bir ölüme mahkum olmuşlardır" ifadelerini kullandı.