Öldürülen eşinin yerine muhtar seçildi

Öldürülen eşinin yerine muhtar seçildi
Öldürülen eşinin yerine muhtar seçildi
- Siirt'te silahla vurulan Bağgöze köyü muhtarı Mustafa Turhan'ın eşi Sabiha Turhan, köylülerin teklifi üzerine muhtarlığa aday oldu - Seçmenlerin tamamının oyunu olarak muhtar seçilen 8 çocuk annesi Turhan: - "Eşimin en büyük hayali, köye su getirmekti. Ben de eşimin yarım kalan bu amacını yerine getirerek köyümüze su getirmek istiyorum. Bu projeyi inşallah gerçekleştireceğiz. Eşimin taşıdığı bayrağı dalgalandırmaya devam edeceğim" - "Bir an önce eşimin cinayetinin aydınlatılmasını ve faillerin bulunmasını istiyorum. İnşallah kimsenin evine artık ateş düşmez. Bizim ciğerimiz yanmış, inşallah kimse böyle bir derdi bundan sonra görmesin"

SİİRT (AA) - ZEKERİYA GÜNEŞ - Siirt'te silahla vurularak öldürülen Bağgöze köyü muhtarı Mustafa Turhan'ın eşi Sabiha Turhan, seçmenlerin tamamının oyunu olarak köyün yeni muhtarı oldu.

Mustafa Turhan'ın (43) öldürülmesinin ardından köylüler, muhtarlık için Turhan'ın eşi 8  çocuk annesi Sabiha Turhan'ın (42) aday olmasını istedi.

Teklifi olumlu değerlendiren Turhan, 7 Haziran'da yapılan muhtarlık seçiminde aday olarak, 443 seçmenin tamamının oyunu aldı. 

Turhan, AA muhabirine, eşinin yarım kalan hizmetlerini ve projelerini devam ettirmek istediğini söyledi.

Eşinin en büyük hayalinin, köye su getirmek olduğunu vurgulayan Turhan "Ben de eşimin yarım kalan bu amacını yerine getirerek köyümüze su getirmek istiyorum. Bu projeyi inşallah gerçekleştireceğiz. Eşimin taşıdığı bayrağı dalgalandırmaya devam edeceğim" dedi. 

Köy yollarının yapımının yanı sıra eşinin tahsis ettiği alana ortaokul ve lisenin yapılması için de çalışacağını dile getiren Turhan, "Bunlar için dilekçeler verildi. Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz'ın desteğiyle bu çalışmaları yürütüyoruz. Sayın Vali liseye, 'Mustafa Turhan' adının verilmesini öneriyor" diye konuştu. 

Turhan, devletten tek isteğinin, cinayetin aydınlatılması ve olayın faillerinin bulunması olduğunu belirterek, "İnşallah kimsenin evine artık ateş düşmez. Bizim ciğerimiz yanmış, inşallah kimse böyle bir derdi bundan sonra görmesin" temennisinde bulundu.   

- "Annem şu anda Siirt'in tek kadın muhtarı"  

Turhan'ın oğlu Halit Turhan da köylülerin talebiyle annesinin muhtar seçilmesinin bir mesaj niteliği taşıdığını söyledi. Köylülerin olayı gerçekleştirenlere bir mesaj verdiğine işaret eden Halit Turhan, "Biz de bunun bilincindeyiz" dedi.

Annesinin köydeki seçmenlerin tamamının oyunu alarak muhtar seçilmesinden gurur duyduğunu belirten Turhan, "Annem şu anda Siirt'in tek kadın muhtarı. Annem ve ben babamın babamın yarım bıraktığı tüm hizmetleri gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.

Bir daha bu tür acıların yaşanmaması için dua ettiklerini vurgulayan Turhan, şunları kaydetti:

"Biz bu olayın aydınlatılması ve faillerin bir an önce bulunmasını istiyoruz. Devletimizden tek dileğimiz failler bir an önce adalet önüne çıkarılıp yargılansın. Babam köydeki okulun tamamlanmasını çok istiyordu. Okulun tamamlandığını göremedi. Hatta vefatından bir gün önce köyü ziyaret eden Vali Tutulmaz'ı okulun önüne getirip, okulun tamamlanmasını istemişti. Babam araziyi Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsis etmişti. Allah Hükümetten ve valimizden razı olsun. Okula babamın ismi verilecek. Köyümüze su şebekesi yapılacak."

-Olay

Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Bağgöze köyünün muhtarı Mustafa Turhan, 29 Nisan günü sabah saatlerinde merkeze bağlı Yokuşbağlar köyü Yığınlı mezrasında park halindeki hafif ticari aracın yanında silahla vurularak öldürülmüş halde bulunmuştu. 

Yeğeni Turhan'ın ölüm haberini alan Osman Oguz (83) da bölgeye koşarak gittiği sırada dengesini kaybederek düşmüş, kaldırıldığı Siirt Devlet Hastanesindeki müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

Olayla ilgili Abdulkerim E. tutuklanmış, olaya karıştığı ileri sürülen iki kişinin kimliği tespit edilmiş, haklarında yakalama kararı çıkarılmıştı.