Organ Bağışı Haftası

Organ Bağışı Haftası
Organ Bağışı Haftası
SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, vatandaşların organlarını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebildiğini...

SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, vatandaşların organlarını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebildiğini belirtti.

Özdemir, Organ Bağışı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye'de organ nakli bekleyen çok sayıda kişinin yeterli bağış yapılmamasından yaşamını yitirdiğini söyledi.

Özdemir, 18 yaşını dolduran herkesin organlarını bağışlayabileceğini anımsattı.

Tıpta yaşanan gelişmelerle yaşama ümidi kalmayan hastaların organ ve doku nakilleriyle iyileşme imkanı bulduğunu, bunun da organ naklinin önemini giderek artırdığını aktaran Özdemir, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımız, hayatta iken serbest iradeleri ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vererek organ bağışında bulunabilir. Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır. Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır."