Organ ve Doku Bağışı Haftası

Organ ve Doku Bağışı Haftası
Organ ve Doku Bağışı Haftası
- Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Aslan, organ bağışı için çağrıda bulundu.

SİİRT (AA) - Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Serkan Aslan, "Bir gün kendimiz veya yakınlarımızın da organ bağışına muhtaç hale gelebileceğini unutmadan, bu bilinç ve anlayışla organlarımızı bağışlayalım ve etrafımızdaki insanları da ikna etmeye çalışalım" dedi.

03-09 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası dolayısıyla açıklama yapan Aslan, organ bağışının bazen görmeyen bir insanın görmesini, bazen de hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Aslan, Türkiye'de organ ve doku nakli bekleyen hasta sayısının her geçen gün arttığını, organ nakli hizmetlerinde büyük gelişmeler kaydedilmesine rağmen organ ve doku bağışının yetersizliği sebebiyle organ naklinde istenilen seviyeye ulaşılamadığını söyledi.

Türkiye'de 28 bin 252 kişinin organ bağışı beklediğini dile getiren Aslan, şunları kaydetti:

"Organ ve doku bağışının ölümden sonra organların başka bir insan için kullanılmasına izin vermek olduğunu belirtti. 2015 yılı içinde bin 534 beyin ölümü gerçekleşmiş olup sadece 361 kişinin organlarının bağışına ailesi tarafından izin verilmiştir. Türkiye genelinde toplam 148 bin 845 bağışçımız mevcut iken, en basit örnek ile 60 bin 345 diyaliz hastamız mevcuttur. 60 bin 345 diyaliz hastasından 22 bin 105 kişi nakil beklemektedir. Diyaliz hastalarımız dışında 611 kalp, 2 bin 196 karaciğer, 48 akciğer, 3 bin 18 kişide kornea nakli beklemektedir."

 

"Organ bekleyen hasta ve yakınlarına empati kurarak ne kadar zor durumda olduklarını ve bağışlarımızla ne kadar hayati bir davranışta bulunduğumuzu anlayabiliriz" diyen İl Sağlık Müdürü Aslan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bir gün kendimiz veya yakınlarımızın da organ bağışına muhtaç hale gelebileceğini unutmadan, bu bilinç ve anlayışla organlarımızı bağışlayalım ve etrafımızdaki insanları da ikna etmeye çalışalım. Bağışlanan Her Organ Bir Hayat Kurtarır' ilkesi ile Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle halkı bilgilendirmek, organ ve doku bağışı başvurularını kabul etmek üzere Sağlık Müdürlüğünün, Toplum Sağlığı Merkezlerinin, Aile Sağlığı Merkezlerinin, tüm kamu hastaneleri ile tüm özel hastanelerde stantlar açılacak."