Ortadoğu'da Kürt ve İslam Konferansı

Ortadoğu'da Kürt ve İslam Konferansı
Ortadoğu'da Kürt ve İslam Konferansı
- Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği Platformu Derneği tarafından Siirt'te "Ortadoğu'da Kürt ve İslam Konferansı" düzenlendi

SİİRT (AA) - Siirt'te Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği Platformu Derneği tarafından Ortadoğu 'da Kürt ve İslam Konferansı düzenlendi.

Siirt Üniversitesi Merkez Kampüsü Konferans Salonunda düzenlene konferansa,  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, Emniyet Müdürü Metin Özkan, AK Parti İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cihannüma Siirt Temsilcisi Fatih Sevgili, yaptığı konuşmada, bölgede insanların bilinçaltına farklı bir Kürtçe öğretilmeye çalışıldığını söyledi.

"Türklerin İstanbul 'u Konstantini'ye, Kürtlerinde Diyarıbekir'i yeniden Amed yapmak isteyenlere yenilirse ümmetin ve bütün dünya mazlumlarının ümidi tükenecek" diyen Sevgili, Kürtlerin ulusçuluk yaparak, 4 devlete bölünmesi ile ümmetin 100 daha bölünmüş kalmasına neden olabileceğini belirtti. 

Türklerin ve Kürtlerin ittifakıyla İslam ümmetinin selamete ereceğine değinen Sevgili, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkler ve Kürtler medeniyeti yeniden inşa ve ihya etmek zorundadır. Neden Kürtler ve Türkler? Çünkü bu iki millet ittifak yaptığında ümmet selamete ermiş demektir. Çünkü Anadolu dünyada son esenlik yurdudur. Türkler ''günaydın ve tünaydından' Kürtler ise 'rojbaş ve şevbaştan' vazgeçip yeniden Allah'ın selamında buluşmak zorundadırlar. Bunun içinde çözüm sürecinde ısrarcı olmak ve bu ülkenin iç barışını sağlamak zorundadırlar. Bu sürecinde selamete varması için darbeci ve ceberut anayasadan ve yürümeyen bu vesayet sisteminden kurtulmak zorundadırlar. Yeni bir Anayasa, sistem ve ruha ihtiyacımız vardır. Tarihi yeniden okumalı, çağdaşlık sevdasından, konforizmden ve Avrupayi olma sevdasından vazgeçmek zorundayız."