Osmanlıca, Siirt battaniyesini süslüyor

Osmanlıca, Siirt battaniyesini süslüyor
Osmanlıca, Siirt battaniyesini süslüyor
- SİÜ Siirt ve Yöresi El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde tiftikten üretilen ve kentin önemli bir el sanatı ürünü olan Siirt battaniyesine Osmanlıca harf, kelime ve isimler dokunuyor - Merkez Müdürü Keskin: "Osmanlıcayı tekrar canlandırmak ve biçim, motif ve desen olarak tiftik ürünümüzde kullanma yoluna gittik"

SİİRT (AA) - FECRİ BARLIK - Siirt Üniversitesi (SİÜ) Siirt ve Yöresi El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde tiftikten üretilen ve kentin önemli bir el sanatı ürünü olan Siirt battaniyesine Osmanlıca harf, kelime ve isimler dokunuyor.

Milli Eğitim Şurası'nda Osmanlı Türkçesinin liselerde zorunlu ders olmasına yönelik tavsiye kararı alınmasının ardından SİÜ Siirt ve Yöresi El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde Siirt battaniyesine Osmanlıca harf, kelime ve isimler işlenmeye başlandı.

Merkez müdürü Muhammed Keskin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belli aşamalardan geçilerek dokunmaya hazır hale getirilen ve özellikle turistik çevrelerde geniş bir pazar alanına sahip olan tiftikle ilgili çeşitli araştırma ve geliştirme çalışmaları gerçekleştirdiklerini söyledi.

Merkezde çalışan ustalarla çalışmaları modernize etmek amacıyla çeşitli kurslar düzenlediklerini aktaran Keskin, "Gerek yazı gerek motif gerek biçim gerek resimsel çalışmaların kalitesi kendini göstermeye başladı. Bunun sonucunda Osmanlıca dahil olmak üzere her çeşit motif ve yazıyı battaniyelere rahat işleyebiliyoruz" dedi.

Keskin, 300 yıllık geçmişe sahip Siirt battaniyesine Osmanlıcayı işlemeye başladıklarını ve SİÜ'nün adını da Osmanlıca yazdıklarını belirtti.

Siirt battaniyesine daha önce de Osmanlıcanın işlendiğini, Harf Devrimi'nin ardından Osmanlıca işlemelere ara verildiğini dile getiren Keskin, "Osmanlıca'nın gündemde olduğu bugünlerde yeniden Osmanlıca'yı ele almaya karar verdik. Muhteşem bir tasarım skalası elde ettik. SİÜ olarak Osmanlıca'yı tekrar canlandırmak ve biçim, motif ve desen olarak tiftik ürünümüzde kullanma yoluna gittik" diye konuştu.

- Siparişlerde Osmanlıca'ya ilgi arttı

Merkezde dokuma ustası Özgür Harman ise arkadaşlarıyla bugüne kadar birçok çalışmaya imza attıklarını belirtti.

Siirt battaniyesini de Osmanlıca ile yeniden buluşturdukları için mutlu olduklarını belirten Harman, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Fatih Sultan Mehmet gibi devlet büyüklerimizin fotoğraflarını mekikle tezgahta tiftiğe dokuduk. Osman Hamdi Bey'in Kaplumbağa Terbiyecisi ve Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa eserini de tiftikle buluşturduk. Tamamen el yapımı olan çalışmalarımızda Osmanlıca da ön planda tutmaya çalıştık. Siparişlerimizde de Osmanlıca harflere ve kelimelere ilgi daha da arttı."