Pervari'de 3 yıl önce düşen helikopter

Pervari'de 3 yıl önce düşen helikopter
Pervari'de 3 yıl önce düşen helikopter
- Siirt'in Pervari ilçesinde 3 yıl önce helikopter kazasında şehit olan 17 asker törenle anıldı - Vali Tutulmaz: - "Bu değerli kardeşlerimiz milletimizin huzuru, asayişi ve güvenliği için canlarını feda ettiler. İnşallah ülkemizde benzer sıkıntılar bir daha yaşanmaz"

SİİRT (AA) - Siirt'in Pervari ilçesinde 3 yıl önce meydana gelen helikopter kazasında şehit olan 17 asker törenle anıldı.

Pervari'de 10 Kasım 2012'de operasyona giden askerleri taşıyan helikopterin kayalıklara çarpması sonucu şehit olan askerler için İl Jandarma Komutanlığı'ndaki Dadaşlar Şehitler Anıtı önünde tören düzenlendi.

Törende konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikali nedeniyle 10 Kasım günlerinin birer hüzün günleri olduğunu vurgulayarak, 3 yıl önce helikopter kazasında şehit düşen askerler nedeniyle 10 Kasım'da Siirt'te ikinci bir hüzün yaşandığını söyledi.

Şehitleri unutmadıklarını ifade eden Tutulmaz, şehit askerlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

"Yine böyle ülkemizin, bölgemizin önemli bir sorunu olan terörle mücadele kapsamında bir 10 Kasım günü askerlerimiz Pervari ilçesine intikalleri sırasında hava şartlarının olumsuzluğu nedeniyle helikopterin düşmesi sonucu şehit oldular" diyen Tutulmaz, şöyle devam etti:

"Bölge genelinde 30 yıldan bu yana terörle mücadele ediliyor. Son günlerde bunun farklı bir versiyonu ile karşı karşıyayız. 30 yıllık süreçte yüzlerce vatan evladı bu ülkenin huzuru ve güvenliği için can verdi. Bunlara hepimiz minnet borcu içerisindeyiz ancak şunu biliyoruz ki; bu ülkenin huzuru, güvenliği, gelişmesi fedakarlıklarla söz konusu olabilir. Tarihimizde de bunun örneklerini değişik dönemlerde görüyoruz. Bu değerli kardeşlerimiz milletimizin huzuru, asayişi ve güvenliği için canlarını feda ettiler. İnşallah ülkemizde benzer sıkıntılar bir daha yaşanmaz."

Tutulmaz, şehit askerlere Türk milleti adına teşekkürlerini sunduğunu dile getirerek, "Biz onlardan razıyız, Allah da onlardan razı olsun. Türk, Kürt, Alevi, Sünni tüm farklılıklarımızla inşallah bundan sonra bir bütün olarak huzur içerisinde yaşarız."

İl Müftüsü Faruk Arvas'ın okuduğu duaların ardından tören sona erdi.

Törene, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek, Cumhuriyet Başsavcısı Alparslan Ağçakale, İl Jandarma Komutanı Vekili Albay Necati Metin ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.