Ramazan ayı

Ramazan ayı
Ramazan ayı
- Siirt Müftüsü Faruk Arvas, orucun zenginleri fakirlere karşı insaf ve merhamete celbettiğini ve yardımlaşma hissini kamçıladığını bildirdi.

SİİRT (AA) - Siirt Müftüsü Faruk Arvas, orucun zenginleri fakirlere karşı insaf ve merhamete celbettiğini ve yardımlaşma hissini kamçıladığını bildirdi.

Arvas, gazetecilere yaptığı açıklamada, orucun doğrudan doğruya firavunluk cephesine darbe vurarak sahibine aczini, zayıflığını, fakirliğini ve her nefes Allah'ın vereceği kuvvet ve kudrete ne kadar muhtaç olduğunu gösterdiğini söyledi.

Sıhhat ve afiyetin tokluk ve kuvvetin verdiği cesaretle insanları aşırı gurur ve gaflete düşürdüğünü ifade eden Arvas, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz yapıyoruz, biz ediyoruz, biz yaratıyoruz, bu mülk bizimdir' diyecek kadar cehalet ve gaflete düşüp mahiyetindeki hadsiz aczi, nihayetsiz fakrı, gayet derecedeki kusurunu göremez ve görmek istemez. Hem ne kadar zaif ve zevala maruz ve musibetlere hedef bulunduğunu ve çabuk bozulur, dağılır. Et ve kemikten ibaret olduğunu düşünmez. Adeta polattan bir vücudu var gibi, sanki hiç ölmeyecekmiş gibi kendini ebedi tahayyül edercesine dünyaya sarılır. Aşırı bir hırs, bir istek ile ve şiddetli alaka ve muhabbetle dünyaya atılır. Hem kendini büyük bir şefkatle terbiye eden yaradanını unutur. Hem yaradılış gayesi ve ebedi hayatını düşünmez, kötü ahlak ve kötü davranışlar içinde yuvarlanır." 

Arvas, oruç tutan Müslümanın, bir gün yemeyip içmemekle bile ne derece aciz ve muhtaç olduğunu idrak edeceğini belirtti.


  ETİKETLER:

  Ahlak

  ,

  derece

  ,

  Karşı