Ramazan ayına doğru

Ramazan ayına doğru
Ramazan ayına doğru
- Diva-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Şube Başkanı Mehmet Naci Özay, Ramazan ayının, ruhuna uygun şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

SİİRT (AA) - Diva-Sen  Genel Başkan  Yardımcısı ve Siirt Şube Başkanı Mehmet Naci Özay, Ramazan ayının, ruhuna uygun şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Özay, yaptığı açıklamada, cennet kapılarının ardına kadar açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı ve şeytanların zincire vurulduğu mübarek ramazan ayında nefislerin maddi ve manevi olarak temizlenmesi gerektiğini söyledi.

Ramazan ayının mümin gönüllerin hasretle yolunu beklediği bir zaman dilimi olduğunu ifade eden Özay, şunları kaydetti:

"Gelmesiyle mahzunlaşmış gönüllere inşirah salıveren, gündüz ve gecelerinde yapılan ibadetlerle müminlerin meleklerden daha üstün mertebeye çıkmasını sağlayan kutlu ay, aynı zamanda on bir ayın da sultanıdır. Manevi atmosferinin nasıl olduğunu ancak ifa edenlerin anlayabildiği paha biçilmez zaman dilimi, gelmesiyle sevgilinin sevgilisine kavuştuğu mutluluğu, gitmesiyle de ayrılışın verdiği hüznü yaşatır. Yüce Allah'ın bahşettiği helal yiyecek ve içeceklerin belirli vakitlerde yasak edildiği için yenilip içilmesinden uzak durulduğu, kötü söz ve ifadelerden dilin sakındığı, elhasıl haram olan her şeyden imtina edildiği Allah'ın ayı Ramazan, aynı zamanda haram aylardandır. Sayılamayacak kadar nahoş hadiselerin son bulması, ramazan mektebinin çok iyi anlaşılması ile mümkün olacaktır."

Özay, ramazan ayının İslam aleminin birlik ve beraberliğine vesile olması temennisinde bulundu.