Ramazan ayında sağlıklı beslenme uyarısı

Ramazan ayında sağlıklı beslenme uyarısı
Ramazan ayında sağlıklı beslenme uyarısı
- Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, vatandaşların Ramazan ayı süresince yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermesi gerektiğini bildirdi.

SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, vatandaşların  Ramazan ayı süresince yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermesi gerektiğini bildirdi.

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sahur yapmanın sağlığın korunması açısından önemli olduğunu, sahurda kafein içeren içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çaylarının tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

İftar ve sahur arasında susama hissi duyulmasa bile sık sık su içilmesi tavsiyesinde bulunan Özdemir, şunları kaydetti:

"İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılması, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur. Yine enerji veren ancak kan şekerini dengeli bir biçimde yükselten besinler tercih edilmelidir. İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir. Yemekleri hızlı yemekten kaçınmalı, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yenilmelidir. Tek seferde büyük porsiyonlar yerine, iftardan sonra birer saat ara ile her seferinde azar azar küçük porsiyonlar şeklinde beslenilmelidir. Ramazan ayında yemeklerin pişirme yöntemleri de çok önemlidir. Özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş, tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır."

Özdemir, iftar yemeğinden hemen sonra televizyon veya bilgisayar karşısına geçmek, koltukta dinlenmek yerine biraz hareket etmenin ve kısa mesafeli yürüyüşler yapmanın sindirime yardımcı olması açısından yararlı olacağını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Bilgisayar

  ,

  iftar

  ,

  Uzak

  ,

  Enerji