Raporlara yansıyan "6-7 Ekim olayları"

Raporlara yansıyan "6-7 Ekim olayları"
Raporlara yansıyan "6-7 Ekim olayları"
- Kobani bahanesiyle geçen yıl 6-7 Ekim'de Siirt ve Batman'da düzenlenen izinsiz gösterilere ilişkin valilik ve emniyet tarafından hazırlanan raporlar, yaşanan olayların boyutunu göz önüne serdi - Raporlardan: "Siirt'te 5 sivil hayatını kaybetti. 17 sivil ile 20 emniyet mensubu yaralandı. Gözaltına alınan 69 kişiden 16'sı tutuklandı. 'Kamu binaları ve özel iş yerlerinin' yakıldığı ihbarlarına belediyeye ait İtfaiye Müdürlüğünce gerekli duyarlılık gösterilmeyerek, yangınlara zamanında müdahale edilmedi" - "Batman'da bir kişi hayatını kaybetti, 56 kişi yaralandı. Gözaltına alınan 105 kişiden 32'si tutuklandı. 6 kamu binası, 15 özel banka ve ATM, 2 siyasi parti binası, 62 resmi ve özel araç, 91 özel iş yeri ve 5 ikamette hasar oluştu"

SİİRT/BATMAN (AA) - ZEKERİYA GÜNEŞ/YILMAZ EKİNCİ - Siirt ve Batman'da Kobani'deki (Ayn el Arap) olaylar bahane edilerek 6-7 Ekim 2014'te yapılan izinsiz gösterilere ilişkin valilik ve emniyet tarafından hazırlanan raporlar saldırıların boyutunu ortaya koydu.

Geçen yıl Kurban Bayramı'nda düzenlenen eylemlerin neden olduğu can kaybı ve hasar iki ilde hazırlanan raporlara yansıdı.

Siirt Valiliği bünyesinde oluşturulan hasar tespit komisyonu raporuna göre, merkez ve ilçelerde terör örgütü PKK /KCK sempatizanı gruplarca izinsiz protestolar yapıldı, bu eylemler provokatif şiddet eylemlerine dönüştü, güvenlik güçlerine, kamu binaları ile vatandaşlara ait yerleri ve binalara zarar verildi.

- 5 sivil hayatını kaybetti

8 Ekim 2014'te vatandaşların güvenliği ve asayişin sağlanması amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan edildi, askeri birliklerden ve Emniyet Genel Müdürlüğünce diğer illerden görevlendirilen emniyet mensubu personel ile TOMA ve zırhlı araçlar takviye edilerek, güvenlik ve asayişle ilgili tedbirler alındı.

Yaşanan olaylarda Siirt'te 5 sivil hayatını kaybetti. 17 sivil ile 20 emniyet mensubu yaralandı. Gözaltına alınan 69 kişiden 16'sı tutuklandı.

- Hasarın boyutu 23 milyon 575 bin lira

Planlı yapılan operasyonlarda olaylarda kullanılan veya kullanılmak üzere hazırlanmış 2 uzun namlulu silah, 168 Kalaşnikof fişeği, bir patlayıcı düzeneği, 2 kilogram amonyum nitrat, 2 patlayıcı mühimmat, 2 pompalı av tüfeği, çok sayıda çeşitli numaralarda av tüfeği fişeği, maske, bıçak ve satır ele geçirildi.

Olaylardan sosyal ve ekonomik hayat olumsuz yönde etkilendi. Eğitime 3 gün ara verildi. 10 Ekim 2014'te bilirkişiler tarafından hasar tespiti yapıldı. Çalışmalar sonucunda il genelinde kamu ve vatandaşlara ait iş yeri, mesken, araç ve benzeri yerlerde oluşan hasarın bedeli 23 milyon 575 bin lira olarak belirlendi.

Hasar gören kamu binalarının onarımı ile zarar gören vatandaşların mağduriyetinin hızlı bir şekilde giderilmesi için gerekli çalışmalar yapıldı.

Kamu malına ve özel mülkiyete zarar verenlerin tespit edilmesi için çalışmalar devam ediyor. Tespit edilenlere ilişkin ise hukuki işlemler başlatıldı.

- 12 okul yakıldı

Şiddet eylemlerinde, kamuya ait ilk ve orta dereceli 12 okul, kütüphane, halk eğitim merkezi, 4 sağlık merkezi, bir acil sağlık istasyonu ve erkek öğrenci yetiştirme yurdu yakılarak kullanılamaz hale getirildi. 

Vatandaşlara ait 24 ev zarar gördü. Kent merkezinde bulunan polis merkezlerine ve polis lojmanlarına taşlı ve molotofkokteylli saldırılar düzenlendi. Kamuya ait 39, sivillere ait 13 araç ve 203 iş yeri zarar gördü.

Olaylarda, "kamu binaları ve iş yerleri" yakıldığı ihbarlarına belediyeye ait İtfaiye Müdürlüğünce duyarlılık gösterilmedi, yangınlara zamanında müdahalede bulunulmadı.

- Acil sağlık hizmetleri istasyonları kullanılamaz hale geldi

Eylemlerde kent merkezinde yakılan okullar onarım ve tadilat işlemleri tamamlanıncaya kadar bazı okullarda ikili öğretim sistemi uygulanarak eğitime devam edildi.

Tamamen kullanılamaz haldeki Halk Eğitim Merkezi, Kooperatif Mahallesi 1709 Sokak'ta bulunan Aile Destek Merkezine (ADEM) taşınarak burada hizmete devam etti.

İl Halk Kütüphanesi atılan molotofkokteylleri sonucu çıkan yangında kullanılmaz hale geldi. Farklı bir yerde geçici İl Halk Kütüphanesi kuruldu.

Saldırılarda zarar gören Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları başka istasyonlarla geçici olarak entegre edilerek hizmet vermeye devam etti.

- Batman

İl Emniyet Müdürlüğünce 6-7 Ekim olaylarına ilişkin hazırlanan rapora göre, saldırılarda bir kişi hayatını kaybetti, 56 kişi yaralandı.

İlde güvenlik güçlerince 105 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 32'si tutuklandı.

Olaylarda 6 kamu binası, 15 özel banka ve ATM, 2 siyasi parti binası, 62 resmi ve özel araç, 91 iş yeri ve 5 evde hasar meydana geldi.

 Güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 3 av tüfeği, 10 molotofkokteyli, 2 sapan, bir yasak yayın ele geçirildi. Kentte zararın 4 milyon 828 bin 623 lira olduğu tespit edildi.