Rasıl Hacar, mesire ve park alanına dönüştürülecek

Rasıl Hacar, mesire ve park alanına dönüştürülecek
Rasıl Hacar, mesire ve park alanına dönüştürülecek
- Botan Kanyonuna hakim ve doğanın tadını çıkarmak için vatandaşın akın ettiği Rasıl Hacar (Taşbaşı) mevkisi, mesire ve park alanına dönüştürülecek.

SİİRT (AA) - Botan Kanyonuna hakim ve doğanın tadını çıkarmak için vatandaşın akın ettiği Rasıl Hacar (Taşbaşı) mevkisi, Siirt Valiliği ve İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan projeyle mesire ve park alanına dönüştürülecek.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Botan Vadisi kanyonunda yer alan ve eşsiz bir doğa güzelliğine sahip Rasıl Hacar mevkisinin doğallığını ve güzelliğini bozmadan, bu harika yeri turizme kazandırmayı amaçladıklarını belirtti.

Valilik tarafından hazırlanan projenin Dicle Kalkınma Ajansınca kabül edildiğini dile getiren Tutulmaz, şöyle konuştu:

"Asırlardan beri Siirtliler'in mesire alanı olarak tercih ettikleri ve gerçekten eşsiz bir güzelliğe sahip olan Rasıl Hacar'ı eski günlerine kavuşturmak ve burasının bir park, bir mesire alanı olarak değerlendirilmesini sağlamak amacıyla Valiliğimiz tarafından hazırlanan proje, Dicle Kalkınma Ajansınca (DİKA) kabul edildi. Kentsel ve Çevresel Altyapının İyileştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında gerçekleştirilecek olan projenin tamamlanma süresi 13 ay olarak ön görüldü. Bu projenin tamamlanması ile birlikte halkımız, güzel bir park ve mesire alanına kavuşabileceği gibi ilimiz de, gelen turistlerin gezip görebileceği güzel bir mekana kavuşmuş olacak."

Tutulmaz, Mali Destek programı kapsamında Dicle Kalkınma Ajansına Siirt'ten yapılan dört başvurudan üçünün kabul edildiğini de sözlerine ekledi.

Proje kapsamında 77 bin 764 metrekare bir alanda, bin 300 m yürüyüş ve 802 m koşu parkuru yapılacak.

Ayrıca, 1 adet fitnes alanı, 1 bisiklet parkuru, 52 kamelya, 1 engelli çocuk oyun alanı, 1 mescit, 5 seyir terası ve çocuk oyun alanı proje kapsamında gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında halen çıplak olan 15 bin 864 metrekarelik bir alanın ağaçlandırılması sağlanacak. Bu amaçla 500 adet top akasya, 500 adet mavi selvi ve 500 adet çam fidanı dikilecek.


  ETİKETLER:

  Mavi

  ,

  Oyun

  ,

  Çocuk

  ,

  Hakim

  ,

  Mescit

  ,

  Proje

  ,

  doğa

  ,

  çıplak

  ,

  engelli