Şehit savcı anısına hatıra ormanı oluşturuldu

Şehit savcı anısına hatıra ormanı oluşturuldu
Şehit savcı anısına hatıra ormanı oluşturuldu
- İstanbul Adliyesi'ndeki terör saldırısında şehit olan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz anısına memleketi Siirt'in Kayaboğaz köyünde hatıra ormanı oluşturuldu - Şehit savcı için köy camisinde 3 dilde mevlit okutuldu - Vali Tutulmaz: "Hepimizin bilmesi gerekir ki; bu kurşunlar öncelikle insanlığa, huzurumuza, geleceğimize, insanımızın refahına sıkılmıştır"

SİİRT (AA) - Siirt Valiliği,  İstanbul Adalet Sarayı'ndaki terör saldırısında şehit düşen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın doğduğu köyde hatıra ormanı oluşturdu, mevlit okuttu.

Şehit Cumhuriyet Savcısı Kiraz için doğduğu Kayaboğaz köyündeki camide mevlit okutuldu. Mevlid-i Şerif programına Vali Mustafa Tutulmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Alparslan Ağçakale, İl Emniyet Müdürü Metin Özkan, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Şenol Yeloğlu, hakim ve cumhuriyet savcılarıyla vatandaşlar katıldı.

İl Müftü Yardımcısı Abdullah Işık'ın okuduğu mevlit sırasında Başsavcı Ağçakale ve şehit savcının meslektaşları duygulu anlar yaşadı.

- Şehit savcı için fidan diktiler

Mevlidin ardından İl Orman İşletme Müdürlüğü'nce şehit savcı anısına hatıra ormanı oluşturmak için hazırlanan alanda fidan dikimi gerçekleştirildi.

Vali Tutulmaz, yaptığı konuşmada, şehit savcı anısına köyde hatıra ormanı oluşturulacağını belirterek, "Buraya bölgenin önemli ağaçlarını dikerek hem bölge ekonomisine katkı sunulmasını hem de meyve verdikçe savcımızın hatırlanmasını amaçlıyoruz" dedi.

- "Kurşunlar öncelikle insanlığa sıkılmıştır"

Ülkemizde terör olaylarının maalesef yıllardan beri devam ettiğini bölgenin de bundan etkilendiğini anlatan Tutulmaz, şöyle devam etti:

"Ancak şunu hepimizin bilmesi gerekir ki; bu kurşunlar öncelikle insanlığa, huzurumuza, geleceğimize, insanımızın refahına sıkılmıştır. Biz terörle uğraşırken gelişmiş ülkeler vatandaşlarının huzuru, refahı için faaliyet yürütüyor. Güçlü bir Türkiye diğer ülkelerin hedeflerine ulaşması için büyük bir engeldir. 'Güçlü Türkiye olmasın' denmektedir. Dolayısıyla birlikte hareket ederek bu oyunlara gelmememiz gerekir."

"Ülkemizi güçlü kılmamız gerekir ki; hepimiz bu servetten, refahtan, huzurdan pay alalım. Onun için bütün vatandaşlarımızın gelecekleriyle ilgili kararları başkalarının vermemesi konusunda duyarlı olmaları gerekir" ifadelerini kullanan Tutulmaz, hatıra ormanının oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Başsavcı Ağçakale da Savcı Kiraz'ın şehadetinin milli birlik ve beraberliğe vesile olduğunu dile getirerek, "Kiraz'ın ruhu, Türkiye'de gerçekleştirilen anma programları, okunan hatmi şerif ve mevlitlerle şad edilmeye çalışıldı. Arkadaşlarımızın da katkılarıyla oluşturulan hatıra ormanı ile meslektaşımızı sürekli hayırla yad edeceğimiz bir imkana kavuşmuş olacağız" diye konuştu.