SGK İl Müdürü İlbaş, vatandaşı uyardı

SGK İl Müdürü İlbaş, vatandaşı uyardı
SGK İl Müdürü İlbaş, vatandaşı uyardı
- Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abdülcelil İlbaş, Genel Sağlık Sigortası (GSS) konusunda mağdur olmaması konusunda vatandaşı uyardı.

SİİRT (AA) - Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abdülcelil İlbaş, Genel Sağlık Sigortası (GSS) konusunda mağdur olmaması konusunda vatandaşı uyardı.

İlbaş, yaptığı açıklamada, GSS konusunda vatandaşın yeteri kadar bilgi sahibi olmamasının bazı sorunlara yol açtığını belirtti.

Durumu ne olursa olsun, 18 yaşını bitiren herkesin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırması gerektiğini ifade eden İlbaş, bunun yapılmaması halinde sistemin belirlediği rakamlar üzerinden vatandaşın genel sağlık sigortasının yapıldığını söyledi.

İlbaş, genel sağlık sigortasına ilişkin tebligatlar yapıldığında vatandaşın, cezalandırıldığını zannettiğini ve bunun yanlış olduğunu kaydetti.

Siirt genelinde 203 bin kişinin genel sağlık sigortasına tabi olduğunu belirten İlbaş, şöyle konuştu:

"Bu da, vatandaşların % 63'üne denk geliyor. Bu sigortaya tabi olanların 14 bin 692'si gelir testi yaptırmamış. Bunlara soybis dediğimiz sistemin belirlediği rakamlar üzerinden sigortalarını yapıyor ve ödemeleri için tebligat yapıyoruz. Bu nedenle vatandaşların çok zor durumda kalmamaları için ister öğrenci , isterse babası tarafından sigortası sağlanmış olsun 18 yaşını doldurmuş herkesin gelir testi yaptırması ve buna göre belirlenecek primlerini ödemesi gerekiyor."