Siirt dondurması ihraç ediliyor

Siirt dondurması ihraç ediliyor
Siirt dondurması ihraç ediliyor
- Siirt'te dedesinin 72 yıl önce başlattığı dondurmacılığı devam ettiren Ayaz Hocaoğlu, Siirt dondurmasını yurt dışına ihraç ediyor.

SİİRT (AA) - Siirt'te dedesinin 72 yıl önce başlattığı dondurmacılığı devam ettiren Ayaz Hocaoğlu, Siirt dondurmasını yurt dışına da gönderiyor.

Dedesi Abdi Hocaoğlu'nun 1943 yılında kurduğu dondurma imalathanesini 3. kuşak olarak devam ettiren Ayaz Hocaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedelerinin vasiyet ettiği gibi işlerine hiçbir hile karıştırmadan çalıştıklarını ve şu anda birçok ülkeye şoklanmış dondurma ihraç ettiklerini söyledi.

Dedesinin adıyla ürettikleri dondurmayı eski usulle yaptıklarını ifade eden Hocaoğlu, "Saf süt, saf şeker, saf salep ve saf vanilya kullanıyoruz. Hiçbir katkı maddesi yoktur. Tamamen organik ve doğaldır. Süt gelir gelmez ateşe veriyoruz. Kaynadıktan sonra altını kısıyoruz ve sütün içindeki suyu da buharlaştırıyoruz. Su buharlaştıktan sonra bunun derecesini düşürüyoruz ve eksi 22 santigrat derecede de makineye veriyoruz" diye konuştu.

Rahmetli dedelerinin kendilerine sürekli, "İşinize hile karıştırmayın. Dürüst çalışın ve doğru olun. Allah sizinle beraber olacaktır. Rızkınız helalinden olsun" şeklinde vasiyet ettiğini belirten Hocaoğlu, şöyle konuştu:

"Biz de o yoldan gidiyoruz. Dedemizin vasiyetine dayanarak bugünlere geldiğimiz için Allah'a şükrediyoruz. Türkiye'ye dondurmayı beğendirdik ve şu anda yurt dışına da gönderiyoruz. Hollanda, Almanya, Fransa, Libya ve Dubai'ye kadar gönderiyoruz. İnşallah daha çok ülkeye göndermeyi Allah bize nasip edecektir."

Dondurmanın her çeşidini ürettiklerini ifade eden Hocaoğlu, daha çok sade, fıstıklı, bademli ve kakaolu dondurmayı üretmeyi tercih ettiklerini kaydetti.