Siirt Engelliler Platformu Başkanı Barış Amcalar:

Siirt Engelliler Platformu Başkanı Barış Amcalar:
Siirt Engelliler Platformu Başkanı Barış Amcalar:
- "Çevre ve bina düzenlemelerinin engellilerin ev hapsinden kurtulmaları ve sosyal hayata daha aktif bir şekilde katılmalarını sağlayabilecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor"

SİİRT (AA) - Siirt Engelliler Platformu Başkanı Barış Amcalar, " Çevre ve bina düzenlemelerinin engellilerin ev hapsinden kurtulmaları ve sosyal hayata daha aktif bir şekilde katılmalarını sağlayabilecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor" dedi.

Amcalar, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  il genelinde birçok engellinin hayattan kopuk şekilde evlerine kapandıklarını ve dışarıya çıkamadıklarını söyledi.

Herkesin engellilerin önündeki engelleri kaldırmak için el ele vermesi gerektiğini ifade eden Amcalar, şunları kaydetti:

"Maalesef çevremizde gördüğümüz engellilerin bir o kadarını da evden çıkamadıkları için göremiyoruz. Bu nedenle çevre ve bina düzenlemelerinin engellilerin ev hapsinden kurtulmaları ve sosyal hayata daha aktif bir şekilde katılmalarını sağlayabilecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Kamu binaları başta olmak üzere yapılacak binalarda ve çevre düzenlemelerinde  engelli merdiveni ve yürüyüş yolu bantlarının yapılmasını istiyoruz. Bununla birlikte trafik sinyalizasyon ışıklarının da görme ve işitme engelliler başta olmak üzere tüm engellilerin ihtiyaçları dikkate alınarak düzenlenmelidir. Çünkü engelliler için yapılacak basit bazı düzenlemeler, engelliler için hayati önem taşıyabilmektedir."

Amcalar, toplu taşıma araçlarında da engellilere yönelik gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

 


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  Kamu

  ,

  sosyal

  ,

  engelli

  ,

  BİNA