Siirt İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı

Siirt İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı
Siirt İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı
SİİRT (AA) - Siirt İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2015 yılı 1. Olağan Toplantısı yapıldı.Valilikte gerçekleşen toplantıda konuşan Vali Mustafa...

SİİRT (AA) - Siirt İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2015 yılı 1. Olağan Toplantısı yapıldı.

Valilikte gerçekleşen toplantıda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, işsizlikle mücadelede kapsamında istihdama yönelik yeni iş alanlarının oluşturulmasını hedefledikleri söyledi.

Son dönemlerde bölge genelinde yaşanan toplumsal olayların il ekonomisini olumsuz etkilediğini ifade eden Tutulmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Olaylardan önce Siirt ilimize yatırımcıların, girişimcilerin ilgisi bayağı yüksekti. Ancak olayların cereyan etmesi ile birlikte bu ilginin azaldığını görüyoruz. Ancak Çözüm sürecinin başarıyla yürütülmesi halinde, sanayicilerin ve iş adamlarımızın bölgeye yatırım yapacaklarına inanıyorum" dedi.

Tutulmaz, iş adamlarını yatırıma davet ederek, "İlimize yatırım yapmak isteyen girişimcilere her türlü desteği veriyoruz" dedi.

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Ömer Aslan da 2014 yılı itibariyle il genelinde 11 bin 823 kişinin işsiz olarak kayıt altına alındığı söyledi.

Aynı yıl içinde 3 bin 940 kişinin işe yerleştirildiğini belirten Aslan, bin 147 kişiye işsizlik sigortası kapsamında toplam 2 milyon 996 bin 893 lira ödeme yapıldığını ve 314 kişiye işbaşı, 206 kişiye de girişimcilik eğitimi verildiğini kaydetti.

Toplantının sonunda Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ile Çalışma ve İŞKUR Müdürlüğü arasında "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İşbirliği Protokolü" imzalandı.

Toplantıya, Vali Yardımcısı Gürbüz Saltaş, Siirt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Birinci, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Özgür Çalapkulu, Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Rıfat Ayyıldız, diğer kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.