Siirt İli Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Aytaç:

Siirt İli Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Aytaç:
Siirt İli Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Aytaç:
Siirt İli Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Mehmet Enver Aytaç, tüketicilerin büyük bir çoğunluğunun, sahip oldukları haklardan habersiz olduklarını söyledi.

SİİRT (AA) - Tüketici Birliği Federasyonu Üyesi ve Siirt İli Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Mehmet Enver Aytaç, tüketicilerin büyük bir çoğunluğunun, sahip oldukları haklardan habersiz olduklarını söyledi.

Aytaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüketici haklarının yasalarla koruma altında olduğunu, haksızlığa uğrayanların haklarını araması gerektiğini söyledi.

Tüketicilerin bilinçlenmesi gerektiğine dikkati çeken Aytaç, şunları kaydetti:

"Bilinçli tüketici, alışverişe çıkmadan önce alacaklarının bir listesini yapıp alacağı ürünlerle ilgili fiyat araştırması yapması gerekiyor. Alacağı ürünler besin maddeleri ise, bunları satın alırken üretim ve son kullanma tarihine dikkat etmesi sağlık açısından son derece önemlidir. Bunun yanında her alışverişinde fiş veya faturasını alıp, satın aldığı ürünlerde de TSE damgasının olmasına dikkat etmelidir. Televizyon, buzdolabı ve fırın gibi dayanıklı tüketim mallarını alırken de garanti belgeli olanları tercih etmelidir. Maalesef tüketicilerimizin büyük bir çoğunluğu sahip olduğu haklardan habersizdir. Tüketicilerimizin satın aldığı ürün bozuk ya da hatalı olabilir. Tüketicilerimizin, bozuk malı değiştirmek veya geri vermek hakkına sahip olduğunu bilmeleri ve bunun için elinde fiş ya da faturanın olması gerektiğini unutmamalıdır."

Aytaç, tüketicilerin her konuda kendilerine başvurup kendilerinden destek alabileceğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Garanti

  ,

  derece

  ,

  koruma