Siirt Ulu Camii Ramazan ayına hazır

Siirt Ulu Camii Ramazan ayına hazır
Siirt Ulu Camii Ramazan ayına hazır
- Anadolu Selçuklu mimarisinin özgün özelliklerini taşıyan Siirt'teki Ulu Cami, Ramazan ayına hazırlandı.

SİİRT (AA) - Anadolu Selçuklu mimarisinin özgün özelliklerini taşıyan Siirt'teki Ulu Cami, Ramazan ayına hazırlandı.

Minare kaidesindeki kitabesine göre 1129 yılında yaptırılan ve Türkiye 'nin en eski camilerinden biri olan Ulu Cami'nin iç ve dış bakımları yapılarak Ramazan ayına hazır hale getirildi.

Ulu Cami Müezzini Nezir Obut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, caminin halılarının elden geçirildiğini, ses ve ışık sistemi ile cami avlusunda bulunan bahçede gerekli düzenlemelerin yapıldığını söyledi.

Tarihi camide Ramazan ayını sabırsızlıkla beklediklerini belirten Obut, şöyle konuştu:

"Bizler ramazan ayı münasebetiyle hizmetlerimizi 2 sınıfa ayırdık. Bunlardan biri caminin idari işleri, diğeri ise dini çalışmalardır. İdari konularda camimiz, yılın 12 ayında olduğu gibi hizmete hazırdır. Camimizin bütün halıları elden geçirildi. Camimizin elektrik ve ses sistemi de hakeza elden geçirilerek hazır hale getirildi. Camimizin avlusunda bulunan bahçemiz de elden geçirilerek örnek bir hale getirilmiş bulunuyor. Dini konularda ise camimiz Ramazan ayı boyunca bütün vakitlerde olduğu gibi buraya gelen vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunabilmek için burada öğle namazlarından sonra camimizin görevlileri olan hafızlar ve imam hatipler tarafından mukabele okunacaktır."

Camide ikindi namazlarından sonra vaaz verileceğini anlatan Obut, yatsı namazıyla birlikte teravih namazlarının kılınacağını ve 800 yıl önce yapılan tesbihatların yine aynı şekilde yapılmaya devam edeceğini ifade etti.

Obut, "Raramazan ayı'nda da buraya gelen cemaatimiz ve dışarıdan gelen ziyaretçilerimizin, dini olarak en yüksek seviyede dini bilgileri alabilmesi için de din ve cami görevlileri olarak her zaman görev başındayız. 2 müezzin kayyım, 1 imam hatip ve ayrıca idari işleri yapan arkadaşımızla birlikte ramazan ayına hazırız"dedi.

Vatandaşlardan Suat Öztanık ise, Ramazan ayında teravih ve diğer vakit namazlarını tarihi Ulu Cami'de kıldığını belirterek, cami mimarisinin namaz için farklı bir atmosfer oluşturduğunu aktardı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ramazan

  ,

  Anadolu

  ,

  Cami

  ,

  İmam

  ,

  Namaz

  ,

  elektrik

  ,

  zaman