Siirt Üniversitesi akademik yıl açılışı töreni

Siirt Üniversitesi akademik yıl açılışı töreni
Siirt Üniversitesi akademik yıl açılışı töreni
- Siirt Valisi Tutulmaz: - "Terör olaylarıyla huzurumuz ve geleceğimiz baltalanmaya çalışılıyor"

SİİRT (AA) - Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, "Terör olaylarıyla huzurumuz ve geleceğimiz baltalanmaya çalışılıyor" dedi.

Tutulmaz, Siirt Üniversitesinde 2015-2016 akademik yılı açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, üniversite öğrencilerinin toplumdaki günlük gelişmelere duyarlı olmasını istedi.

Ülke genelinde istenmeyen terör olaylarının yaşandığına dikkati çeken Tutulmaz, şöyle konuştu:

"Ülkemizde son dönemlerde istenmeyen terör olayları cereyan ediyor. Bu terör olaylarıyla huzurumuz ve geleceğimiz baltalanmaya çalışılıyor. Biliyoruz ki bu bizim insanımızın istediği bir durum değildir. 1. Dünya Savaşı'ndan yüzyıl sonra bu bölgenin haritalarının yeniden çizilmeye çalışıldığını görüyoruz."

Türkiye 'de yaşanan olaylardan büyük üzüntü duyduğunu vurgulayan Tutulmaz, "Ülkemiz ve milletimiz bunun da üzerinden gelecektir. Geçmişte gördüğümüz gibi bu tür sıkıntıları kolay bir şekilde aşacağız" ifadesini kullandı.

Vali Tutulmaz, Siirt'teki üniversite öğrencilerin konaklama sorununu çözmek için gelecek yıl bin 400 kişilik öğrenci yurdu yapmayı planlandığını kaydetti.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman ise üniversitede 10 bin öğrencinin öğrenim gördüğünü söyledi.

Üniversitedeki eğitim kalitesinin artması için yeni çalışmalar yaptıklarını dile getiren Erman, "2007 yılında kurulan üniversitede 2 bin 800 öğrencisi vardı. Bugün ise 38 lisans, 42 ön lisans, 15 yüksek lisans ve 2 doktor olmak üzere 97 programda 10 bin öğrenci kapasitesini yakalamış bulunmaktayız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yülek tarafından "Türk ekonomisinin son 10 yılı ve geleceği" konulu ders verildi.

Törene, Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Alparslan Ağcakale, Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek, İl Emniyet Müdürü Metin Özkan, İl Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay, akademik personel ile öğrenciler katıldı.