Siirt Üniversitesinde bıldırcın üretimi

Siirt Üniversitesinde bıldırcın üretimi
Siirt Üniversitesinde bıldırcın üretimi
SİİRT (AA) - Siirt Üniversitesi'nde (SÜ) bıldırcın yetiştiriciliğine başladı.Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Şındak, AA muhabirine,...

SİİRT (AA) - Siirt Üniversitesi'nde (SÜ) bıldırcın yetiştiriciliğine başladı.

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Şındak, AA muhabirine, fakülte bünyesinde kurulan ünitedeki 150 olgun bıldırcından şu an için 500 civciv elde edildiğini söyledi.

Bir yıl içinde 10 bin bıldırcına ulaşmayı hedeflediklerini belirten Şındak, şöyle konuştu:

"Bıldırcın ünitemizde şu anda 150 olgun bıldırcın bulunmaktadır. Tabi bu başlangıç için atılmış bir adımdır. Bir yıl içerisinde 10 bin baş civarında bıldırcın seviyesini yakalamayı hedefliyoruz. Dolayısıyla ünitemizdeki 150 bıldırcından elde ettiğimiz yumurtalarla şu an için 500 civciv kapasitemiz oluştu. Bunları gün geçtikçe biraz daha ilerletip hedeflediğimiz 10 bin baş bıldırcına ulaşmayı düşünüyoruz. Bunun yanında bıldırcın yumurtası üretimimiz de olacak."

Bıldırcın yetiştiriciliğinin kar amaçlı yapmadıklarını ifade eden Şındak, amacın vatandaşları bıldırcın yetiştiriciliğine özendirerek yeni bir iş alanı oluşturmak olduğunu kaydetti.

Şındak, hayvan yetiştiriciliği alanını daha da genişletmek istediklerini ve diğer hayvanlarda da üretim için gerekli çalışmaları başlattıklarını belirtti.


    ETİKETLER:

    fakülte

    ,

    ,

    kar