Siirt Ziraat Odasından budama uyarısı

Siirt Ziraat Odasından budama uyarısı
Siirt Ziraat Odasından budama uyarısı
SİİRT (AA) - Siirt Ziraat Odası Başkanı Gündüz Tanık, çiftçileri meyve ağaçlarının budanması konusunda uyardı.Tanık, yaptığı açıklamada, bahçelerde...

SİİRT (AA) - Siirt Ziraat Odası Başkanı Gündüz Tanık, çiftçileri meyve ağaçlarının budanması konusunda uyardı.

Tanık, yaptığı açıklamada, bahçelerde bahar temizliği, ağaç budaması, toprak işlemesi ve ilaçlama çalışmasının zaman geçirilmeden yapılması gerektiğini söyledi.

Kentte yaşanan kar ve yağmur nedeniyle fıstık bağlarından bakım çalışmalarının yapılmadığını anımsatan Tanık, "Bakımlar, meyve ağaçlarında oluşabilecek hastalıkların önüne geçmek ve ağaçları daha gür olması açısından iyidir. Havanın ısınmasıyla bu hastalık ve zararlı etkenler ağaca hastalık bulaştırıp ve zarar vermeye başlar. Dallara, sürgünlere, yapraklara, çiçeklere ve meyvelere doğru bulaşır. Bu nedenle İlkbahar başlangıcında bahçemizde iyi bir toprak işlemesi yapmalıyız" diye konuştu.

Tanık, üzerinde hastalık ve zararlıların olabileceği endişesiyle budama işlemleri sırasında çıkan atıkların toplanıp imha edilmesi gerektiğini istedi.

Çiftçileri meyve ağaçları çiçeklenmeden budama işlerinin tamamlanması konusunda uyaran Tanık, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Yapacağımız gübreleme çiçeklenmeyi artıracak, döl verimin yükseltecektir. Hastalıklara karşı da ağacımızı dayanıklı hale getirecektir. Yani ağaçlara yapılan ilkbahar bakımı verime çok büyük bir katkı sağlayacaktır."


  ETİKETLER:

  Ziraat

  ,

  zaman

  ,

  kar

  ,

  Karşı

  ,

  Yağmur