Siirt'in "Kitap kurdu" rakip tanımıyor

Siirt'in "Kitap kurdu" rakip tanımıyor
Siirt'in "Kitap kurdu" rakip tanımıyor
- Siirt İl Halk Kütüphanesi'nin kitap okuma şampiyonu üniversite öğrencisi Gül, haftanın 4 gününü kütüphanede geçiriyor

SİİRT (AA) - Siirt Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu öğrencisi Bahar Gül, Siirt İl Halk Kütüphanesi'nin kitap okuma şampiyonu olarak haftanın 4 gününü kütüphanede geçiriyor.

Siirt Valisi Tutulmaz, 52. Kütüphane Haftası dolayısıyla açılan 3. Siirt Kitap Fuarı'nda düzenlenen törende, "En çok kitap okuyan kişi" olarak Gül'e ödülünü verdi.

Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gönüllü olarak görev aldığı fuarda kitapseverlere yardımcı olduğunu belirterek, 12 yaşında başlayan okuma aşkının 10 yıldır giderek arttığını ve hiçbir şeyin kitap sevgisinin önüne geçemediğini söyledi.

Haftada, 3-4 kitap okuduğunu dile getiren Gül, şunları kaydetti:

"8 yıl eski kütüphanemizde, 2 yıldır da geçici kütüphanemize geliyorum. Haftada ortalama 3-4 kitap okuyorum. Bu sayı yoğunluğuma göre değişiyor ama hiçbir zaman ne kadar kitap okuduğumu sayamadım. Kitap okumak gerçekten büyük bir zevk. Bana yeni bir bakış açısı kazandırdı. Özellikle sınavlarda sorumlu olduğumuz Türkçe bölümündeki uzun paragrafları hızlı okumamda ve bir bütün olarak görmemde çok etkili oldu."

- "Kütüphane benim ikinci evim"

Herkese kitap okumayı tavsiye eden Gül, son dönemdeki gençliğin çok fazla kitap okumamasının büyük bir eksiklik ve kayıp olduğunu ifade etti.

Siirt İl Halk Kütüphanesi'nde son 3 yıldır en çok kitap okuyan kişi olarak seçildiğini anımsatan Gül, "Bundan dolayı 3 yıldır çeşitli ödüller aldım. Sonuçta kitap okumayı herhangi bir ödül almak için yapmıyorum ama kitaba olan sevgimin bir ödülle pekiştirilmesi çok güzel bir duygu. Herkesin mutlaka kitap okuma alışkanlığı kazanması gerekiyor. Kütüphane benim ikinci evim" diye konuştu.

Gül, Kütüphane yetkililerinin okuma alışkanlığı kazanmasında çok önemli emeklerinin bulunduğunu ifade etti.

Siirt İl Kültür ve Turizm Müdürü Remzi Uslu, okuyucuların kitaba ve kütüphaneye ilgisini artırabilmek için her türlü imkanı seferber ettiklerini belirterek, en çok kitap okuyanları da ödüllendirdiklerini söyledi.

Bahar'ın, 10 yıldır kütüphanenin müdavimlerinden olduğunu ifade eden Uslu, "Siirt'te kitaba olan ilginin giderek artması bizleri sevindiriyor. Bahar da okuma azmiyle çevresine örnek oluyor. Kütüphane Haftası ve diğer etkinliklerde en fazla kitap okuyanlar arasında her zaman en üst sırada yer alıyor ve ödül almaya hak kazanıyor" ifadelerini kullandı.

Uslu, Bahar'ın zamanının büyük bir bölümünü kütüphanede geçirdiğini belirterek, kitaplara olan sevgisinin herkese örnek teşkil ettiğini kaydetti.