Siirtli Erbek, "Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması" Türkiye birincisi

Siirtli Erbek, "Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması" Türkiye birincisi
Siirtli Erbek, "Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması" Türkiye birincisi
- Siirt Üniversitesi öğrencisi Kübra Erbek, Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması'nda Türkiye birincisi oldu.

SİİRT (AA) - Siirt Üniversitesi öğrencisi Kübra Erbek, Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması'nda Türkiye birincisi oldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve üç kategoriden oluşan Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması'na 19-29 yaş kategorisinde katılan Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Erbek, birinci seçildi.

Erbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl "Çanakkale ve Sarıkamış'ın 100. Yılında 100 Bin Mektup" sloganıyla yapılan yarışmaya katılan 522 bin 190 kişi arasında birinci olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Bir asır önceki Çanakkale atmosferini anlatmak için mektubu yazdığını belirten Erbek, şöyle konuştu:

"Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez dedim ve 2 gün içerisinde bu mektubu yazdım. Geçmişi düşündüm, bu vatanın ne tür fedakarlıklar yapılarak kurtarıldığını, yaşlısıyla genciyle, kadınıyla erkeğiyle, çocuklusuyla, bekarıyla herkesin Çanakkale'de bulunduğunu ve oradaki atmosferi anlatmak istedim."

Mektubu yazarken kelimeleri titizlikle seçmediğini ve içinden geldiği gibi yazdığını ifade eden Erbek, herkesin Çanakkale ruhunu iyi anlaması gerektiğini belirtti.

Erbek, "Mektubu yazarken Türkiye birincisi olacağımı düşünmemiştim. Sadece içimden geldiği gibi bu mektubu yazdım. Çanakkale'deki atmosferi anlatmak istedim. Birinci olduğumu öğrendiğimde bir asır önceki atmosferi yazabildiğim için fazlasıyla mutlu oldum. Kelimelerimi titizlikle seçmeye çalışmadım. Sadece o zamanki gerçek duyguları hissederek ve kalben yazmaya çalıştım" dedi.

Geçen yıl il genelinde yapılan "7'den 70'e Herkes O'na Mektup Yazıyor" adlı Umre ödüllü Peygamber Efendimiz'e mektup yarışmasında da il birincisi olduğunu anımsatan Erbek, aldığı ödül ile babasını Umre'ye gönderdiğini ifade etti.

Siirt Gençlik Merkezi Müdürü İrfan Tekin ise, yarışmada finale kalan mektuplar Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nde kurulan komisyon tarafından değerlendirilerek nihai sonuçların belirlendiğini belirtti.

Yarışmada hedefin 100 bin mektup olduğunu anımsatan Tekin, şöyle konuştu:

"Buna rağmen 522 bin 190 mektup ile rekor başvuru yapıldı. İlimizde de yaptığımız tanıtımlar sonucu 350'ye yakın mektup başvurusu oldu. Mektuplarımız da oluşturduğumuz komisyonca incelendi. Üç kategoride en iyi üçer mektup seçildi ve toplam 9 mektubumuz Ankara 'ya gönderildi. Ankara'da da bakanlık bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından 81 ilden giden mektuplar incelendikten sonra ilimizden Kübra Erbek'in mektubu 19-29 yaş kategorisinde Türkiye birincisi seçildi. Yarışmada dereceye giren gençlere Ankara'da 15-19 Mayıs tarihlerinde Atatürk 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası kutlamalarında ödülleri verilecek."

Tekin, dereceye girenlerin 81 ilin temsilci gençleriyle birlikte devlet büyüklerine yapılacak ziyaretlerde hazır bulunacağını ve yapılacak geziye de katılacağını sözlerine ekledi.