Siirtliler, sağlık hizmetlerinden memnun

Siirtliler, sağlık hizmetlerinden memnun
Siirtliler, sağlık hizmetlerinden memnun
- Sağlık Bakanlığınca hayata geçirilen ''Sağlıkta Dönüşüm Programı'' kapsamında 2014'te Siirt Devlet Hastanesi'nin yeni hizmet binasının hizmete girmesi ve ilçelerdeki hastanelerin de modernleştirilmesi sayesinde, vatandaşlara sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesi yükseldi. - Siirt Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Can: - ''Siirt'te yoğum bakımda tedavi gören hasta sayısı ile nitelikli oda ve yatak kapasitesi iki katına çıktı. Daha önce hastanemizde olmayan önemli ünitelere kavuştuk. Daha önce hastalarımız kemoterapi için Diyarbakır'a gidiyorlardı. Artık, Siirt'te kemoterapi görebiliyorlar''

SİİRT (AA) - Siirt Devlet Hastanesi'nin yeni hizmet binasının açılması ve ilçelerdeki hastanelerin de modernleştirilmesi sayesinde, vatandaşlara sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesi arttı.

Sağlık Bakanlığınca hayata geçirilen ''Sağlıkta Dönüşüm Programı'' kapsamında yapımı tamamlanan Siirt Devlet Hastanesi'nin yeni hizmet binası, 2014'te Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından açıldı. İlçelerdeki hastaneler de modernleştirilerek teknolojik sağlık malzemeleri alındı. Çalışmaların ardından Siirt'te vatandaşlara verilen sağlık hizmetinde önemli bir artış olduğu görüldü.

Siirt Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Fikret Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığınca 2003'te hayata geçirilen ''Sağlıkta Dönüşüm Programı''nın meyvelerini Siirt'te almaya başladıklarını söyledi.

Can, Siirt Devlet Hastanesi'nin yeni hizmet binasının 2014'te hizmete girmesi ve ilçelerdeki hastanelerin de modernleştirilmesiyle kentte vatandaşlara sunulan sağlık hizmetlerinin yüzde 100 arttığına dikkati çekti.

Siirt ve Kurtalan ilçesinde iki modern devlet hastanesinin yapıldığını ifade eden Can, Siirt Devlet Hastanesinin yeni hizmet binasının açılmasıyla 450 yatak kapasitesine ulaşıldığını kaydetti.

Siirt'te yoğun bakım tedavisi gören hasta sayısı ile nitelikli oda ve yatak kapasitesini iki katına çıkardıklarını belirten, Can, ''Daha önce hastanemizde olmayan önemli ünitelere kavuştuk. Hastalarımız kemoterapi için Diyarbakır'a gidiyorlardı. Artık, Siirt'te kemoterapi görebiliyorlar. Hastanemizde göreve başlayan onkoloji uzmanımız da hizmet vermeye başladı'' dedi.

Siirt Devlet Hastanesi bünyesinde modern bir yanık ünitesi de açtıklarını aktaran Can, şöyle devam etti:

''Daha önce vatandaşlarımız yanık tedavisi için Diyarbakır'a gidiyordu. Siirt Devlet Hastanesinde hizmete giren yanık ünitesi, artık çevre illerden gelen hastalara da hizmet veriyor. Palyatif bakım merkezi de açıldı. Bu merkezde, daha çok kanser hastalarının, ağrısı olan hastaların takibi yapılıyor. Geçen hafta hizmete girdi ve hastalarımızı tedavi etmeye başladık. Siirt için bir milat olan anjiyo ünitesini de hizmete açtık. Yıllardır Siirtli hastalar, basit bir anjiyo için bile Batman ve Diyarbakır'a gidiyorlardı. Zaten bölge halkının maddi durumu iyi değil. Bu ünitenin açılmasıyla vatandaşlar başka illere gitmek zorunda kalmayacak.''

Yeni Doğan Servisindeki yatak sayısını da arttırdıklarını belirten Can, şu anda 22 küvezin bulunduğunu, çok acil ve hayati tehlikesi olmadığı sürece, yeni doğan bebekleri il dışına sevk sevk etmediklerini kaydetti.

- Siirt'teki doktor sayısı arttı

Kurtalan Devlet Hastanesinin modern teçhizatlarla donatıldığını ve bütün branşlardan hekim bulunduğunu anımsatan Can, ilçelerdeki hastanelerde temel sağlık hizmetlerini aksatmadan verebilmek için çalıştıklarını bildirdi.

Pervari dışında, Siirt'in tüm ilçelerdeki hastanelerde yoğun bakım ünitesi açtıklarını ifade eden Can, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Çok ağır olmayan hastalar, artık kendi ilçelerinde tedavi edilebiliyor. Sağlıkta yapılanlar bakanlığın ve hükumetin sağlığa verdiği önemi gösteriyor. Bunların yanı sıra personel açığımız da kapatıldı. Personel kadromuz son bir yılda yüzde 50 artırıldı. Uzman ve pratisyen hekim sayımız arttı. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezindeki hekim sayısı 20'nin üzerine çıktı. Randevu sürelerini kısalttık. En geç bir hafta içinde vatandaşlarımızın işlemleri görülüyor.''

İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde emar çektirmek için hastalara 2-3 ay sonrasına gün verildiğine dikkati çeken Can, Siirt Devlet Hastanesinde aynı gün emar çekildiğini, emar raporunun da 24 saat içinde verildiğini kaydetti.

- ''Kendimizi evimizdeymiş gibi hissediyoruz''

Siirt Devlet Hastanesinde tansiyon rahatsızlığından dolayı tedavi gören Ahmet Sevilgen, hizmetlerden çok memnun olduğunu söyledi.

Eskiden en ufak bir rahatsızlıkta gerekli ekipmanlar ve uzman doktor olmadığı için başka ile sevk edildiklerini hatırlatan Sevilgen, ''Bugün başımız ağrısa, biliyoruz ki artık hastanemiz yanı başımızda. Hemen gelip tetkik ve tahlillerimizi yaptırıyoruz. Eskiden kuyruklar, sıralar vardı. Hastanelerimizin yenilenmesiyle çok daha iyi sağlık hizmeti alıyoruz. Burada kendimizi evimizdeymiş gibi hissediyoruz'' dedi.