Siirt'te ''112 Medya Kampanyası''

Siirt'te ''112 Medya Kampanyası''
Siirt'te ''112 Medya Kampanyası''
- Siirt'te, ''112 Medya Kampanyası'' çerçevesinde ilköğretim okullarında öğrencilere eğitim verildi.

SİİRT (AA) - Siirt'te, ''112 Medya Kampanyası'' çerçevesinde ilköğretim okullarında öğrencilere eğitim verildi.

Siirt Gazi İlköğretim ve Siirt Alparslan İlköğretim okulları öğrencilerine, 112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla ''Minik 112 Medya Kampanyası'' etkinlikleri kapsamında eğitim verildi.

Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Serkan Aslan, yaptığı açıklamada, 112 Acil Sağlık Ekiplerinin trafikte zaman kaybetmeden yol almasının önemli olduğunu, trafikte kaybedilen iki dakikanın bir annenin bebeğini, bir bebeğin annesini, bir ailedeki eşi, bir evladın yakınını, sevdiğini kaybetmesine yol açabileceğini belirtti.

Trafikte duyarlılık binlerce insanın yaşama tutulmasına vesile olabileceğini dile getiren Aslan, şöyle dedi:

"Vatandaşımızın gereksiz olarak meşgul ettiği 112 telefon esnasında, gerçek ihtiyacı olan hastanın ulaşmaması kişilerin hayatını kaybetmesine ve sakat kalmasına yol açabilir. Vatandaşlar tarafından gereksiz olarak meşgul edilen 112 telefonu görüşmesi esnasında, meşgul edenin yakınlarına ait sağlık ihbarı engellenmiş ya da geciktirilmiş olabilir. 112 Acili gereksiz meşgul etmeyin, ihtiyacı olan hastanın ulaşması gecikmesin."

Dr. Aslan, 112 Medya kampanyasının tanıtımının tüm okullarda yapılacağını söyledi.