Siirt'te "2 kız çocuğunun alıkonulduğu" iddiası

Siirt'te "2 kız çocuğunun alıkonulduğu" iddiası
Siirt'te "2 kız çocuğunun alıkonulduğu" iddiası
- İl Emniyet Müdürlüğü, "2 kız çocuğunun alıkonulduğu" iddiasıyla ilgili 2 polisin görevden uzaklaştırıldığını, konunun araştırılması için müfettiş talebinde bulunulduğunu bildirdi

SİİRT (AA) - Siirt'te "2 kız çocuğunun alıkonulduğu" iddiasına ilişkin 2 polis görevden uzaklaştırıldı. 

İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, bazı basın yayın organları ve sosyal medyada yer alan "kaybolan 16-17 yaşındaki 2 kız çocuğunun polisler tarafından alıkonulduğu" iddiasının araştırıldığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Aynı evi paylaşan polis H.E.Ş ve T.K'nın evine gelen M.G'nin daveti üzerine kız arkadaşları eve gelmişler. Olayda adı geçen şahıslar beyanlarında kızların bahse konu eve kendi rızalarıyla geldiği ve evden de rızalarıyla ayrıldığını herhangi bir cinsel teklif veya zorlama olmadığı, sadece zaman geçirmek amaçlı oturduklarını belirtmişlerdir. Olayın saat 15.00 ile 20.00 arasında gerçekleştiği ve haberde bahsedildiği gibi kızların polislerin evinde gece konaklamadığı tespit edilmiştir. Haberde polisler hakkında 'cinsel istismar' yerine 'hürriyeti tahdit' suçundan işlem yapılmasına özel bir anlam yüklenmiş fakat kızlara yönelik cinsel bir istismar ve zorlama ile bu konuda herhangi bir beyan ve doktor raporu bulunmamaktadır."

Kızların aileleri tarafından kayıp başvurusu yapılmadığı, olayla ilgili kızların ifadesinin alındığı ve gerekli adli işlemin başlatıldığı vurgulanan açıklamada, "Olay çarpıtılarak haberleştirilerek tüm polis teşkilatı üzerinde olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışıldı" denildi.

- İki polis görevden uzaklaştırıldı

Açıklamada, olayla ilgili 2'si polis 3 kişinin, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan  adliyeye sevk edildiği belirtilerek, şöyle denildi:

"Şüpheliler, savcılıkta ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştır. Siirt Valiliği'nin 6 Nisan'da verdiği onayla Devlet Memurları Kanunu gereğince H.E.Ş ve T.K görevden uzaklaştırıldı. İddialarla ilgili Ankara 'dan polis müfettişi talep edildi."