Siirt'te "Aile Planlaması Eğitim Programı"

Siirt'te "Aile Planlaması Eğitim Programı"
Siirt'te "Aile Planlaması Eğitim Programı"
SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürlüğü Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Birimi, 2015 yılı 1'inci Dönem "Aile...

SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürlüğü Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Birimi, 2015 yılı 1'inci Dönem "Aile Planlaması Eğitim Programı" kapsamında eğitimlerin verilmeye başlandığını bildirdi.

Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, Aile Planlaması Uygulamaları Eğitimi Birimince sağlık personellerine yönelik verilene "Aile Planlaması ve Rahim İçi Araç (RİA) uygulamaları eğitimi hakkında açıklamalarda bulundu. Özdemir, gebelikten korunmak için Rahim İçi Araç'a (RİA) değinerek, RİA'nın rahmin içine yerleştirilen bakır ve hormon içeren, küçük plastik bir araç olduğunu belirtti.

RİA'nın rahme yerleştirilerek yüzde 98 oranında uzun süre gebeliğin önüne geçtiğini ifade eden Özdemir, "Bakırlı olanlar 10 yıl korur. Bir kere uygulanınca gebelikten korunmak için başka bir şey gerektirmez. Çıkartıldığında hemen gebe kalınabilir. Hiçbir ilaç ile etkileşimi yoktur" dedi.

RİA'nın yan etkileri hakkında bilgi veren Özdemir, aracın kullanılmadan önce bir sağlık kuruluşundan danışmanlık alınması gerektiğini vurguladı.

RİA'nın uygulanması için eğitilmiş sağlık personellerince gebe olunmadığından emin olunan herhangi bir zamanda uygulanabileceğini anlatan Özdemir, "RİA uygulandıktan sonra ilk kontrole 1'inci ayın sonunda, diğer kontrollere yılda 1 kez gidilmelidir. RİA ile ilgili her türlü bilgiyi Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması birimimizden edinebilirsiniz" ifadesini kullandı.