Siirt'te asırlık camiler restore ediliyor

Siirt'te asırlık camiler restore ediliyor
Siirt'te asırlık camiler restore ediliyor
- Vakıflar Genel Müdürlüğünce Siirt'teki Şeyh Muhammed El Münkedir ve Cumhuriyet camileri aslına uygun şekilde onarılıyor - Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından 2016 yılında hizmete açılması planlanan Cumhuriyet Camisi'nde bin, Şeyh Muhammed El Münkedir Camisi'nde ise 500 kişi ibadet edebilecek

SİİRT (AA) - FECRİ BARLIK - Siirt'teki Şeyh Muhammed El Münkedir ve Cumhuriyet camileri aslına uygun şekilde onarılıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün kültür ve tescil envanterinde bulunan 110 yıllık Şeyh Muhammed El Münkedir Camisi ile 92 yıllık Cumhuriyet Camisindeki restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Bitlis Vakıflar Bölge Müdürü Sait Sancar AA muhabirine, restorasyon çalışmalarının ardından camilerin yeniden ibadete açılacağını söyledi.

Pişirilmiş ve öğütülmüş toprak ürünleriye yapılan ve Horasan harcı olarak bilinen harç kullanılarak aslına uygun şekilde onarılan camilerdeki çalışmaların yaklaşık 6 aydır sürdüğünü kaydeden Sancar, şunları dile getirdi:

"Bu camilerimizi 2014 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünün yatırım programına aldık ve geçtiğimiz kasım ayında da restorasyon çalışmalarına başladık. Restorasyon çalışmaları ve proje revizeleri devam etmektedir. Çünkü camilerde uygulamadan sonra bazı değişiklikler çıktı. Bu değişiklikler de projeye işlendi. Proje,  Diyarbakır Koruma Kurulundan da geçtikten sonra çalışmalarımıza devam edeceğiz."

Şeyh Muhammed El Münkedir Camisi'nin eskisine göre daha geniş bir alana sahip olacağını ifade eden Sancar, "Caminin koruma bandında olan iki evi de kamulaştırarak satın aldık ve bunları yıktık. Bu alanlara abdest alma yeri ile imam ve Kur'an-ı Kerim okuma odaları yapılacak" dedi.

- Caminin zemini eski haline getirilecek

Asıl adı Hıdırul Ağdar Camisi olan Cumhuriyet Cami'sinin 1923 yılında yapıldığının bildirildiğini ancak bu eserin daha eski olduğunu düşündüklerini kaydeden Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü.

"Bu camimiz daha önce betonarme sıvalarla kaplanmış bulunuyor. Biz bu betonarmeleri tamamen temizledik ve bunların yerine de Horasan harcı kullanarak restorasyonunu gerçekleştiriyoruz. Caminin içerisinde yaptığımız kazıda caminin asıl taban seviyesinin 90 santimetre daha derin olduğunu tespit ettik. Biz de bu 90 santimetrelik dolguyu boşaltacağız. Caminin zemini eski haline getireceğiz."

Sancar, Cumhuriyet Cami'sinin bin, Şeyh Muhammed El Münkedir Camisi'nin ise 500 kişi kapasiteli olduğunu işaret ederek, restorasyon çalışmalarının ardından camileri 2016 yılında yeniden ibadete açılmasının planlandığını sözlerine ekledi.