Siirt'te "Askıda ekmek" geleneği

Siirt'te "Askıda ekmek" geleneği
Siirt'te "Askıda ekmek" geleneği
- Siirt'te, yıllar önce fırınlarda uygulanan ama zamanla unutulan gelenek yeniden canlandırıldı - Fırın sahibi Kavuran: "Artık fırına gelip üzerinde parası olmayan vatandaşlarımız boş dönmüyor"

SİİRT (AA) - Siirt'te, yıllar önce fırınlarda uygulanan ama zamanla unutulan "Askıda ekmek" geleneği yeniden canlandırıldı.

İhtiyaç sahibi ailelerin ihtiyacını karşılamak için eskiden uygulanan ama zaman içinde unutulan gelenek, bir ekmek fabrikası sahibinin uygulamayı tekrar başlatmasıyla sürdürülecek. 

Fırın sahibi Nezir Kavuran, maddi durumu iyi olan vatandaşların, ihtiyaç sahibi kişilerin alması için askıda ekmek geleneğini başlattıklarını söyledi. 

Geleneğin Osmanlı Devletinin sosyal yaşamın en güzel örneklerinden biri olduğunu anlatan Kavuran, şunları kaydetti:

"Bu geleneğimiz çok eskilere dayanıyor. Biz de eski geleneklerimizi tekrardan canlandırmak için ilk defa 3 gün önce başlattığımız askıda ekmek geleneğine vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Artık fırına gelip üzerinde parası olmayan vatandaşlarımız boş dönmüyor. Hayırsever vatandaşlar, ihtiyacı olan üç ekmeği kendine iki ekmeği ise fakir insanların alması için askıya asıyor." 

Yeni başlamalarına rağmen günde yaklaşık 500 ekmeğin askıya asıldığını belirten Kavuran, bu uygulamanın bir örnek olduğunu, bu örneklerin çoğaltılarak toplumun bir biriyle yardımlaşma ve kaynaşmasının sağlanabileceğini kaydetti.

 


  ETİKETLER:

  zaman

  ,

  sosyal

  ,

  ekmek