Siirt'te "Aşure Günü" etkinliği

Siirt'te "Aşure Günü" etkinliği
Siirt'te "Aşure Günü" etkinliği
SİİRT (AA) - İlim Yayma Cemiyeti Siirt Şubesince, Seyyid Ahmed Bedevi Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu'nda Aşure Günü dolayısıyla etkinlik...

SİİRT (AA) - İlim Yayma Cemiyeti Siirt Şubesince, Seyyid Ahmed Bedevi Yükseköğretim  Erkek Öğrenci Yurdu'nda Aşure Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

 Siirt Üniversitesi (SİÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, etkinlik kapsamında verdiği konferansta, aşurenin herkes tarafından bilinen, ancak anlamı kavranmayan bir gelenek olduğunu söyledi.

Sırma, 45 yıllık tarih tecrübesine rağmen Kerbela olayını hiç anlatmak istemediğini ifade ederek, "Çünkü tahammül edemiyorum. O olayda dikkatlerden kaçan bir şey var. İnsana en çok dokunan şey, dostundan gelen bir kötülüktür. Yani siz bir Rus'la, bir Çinli ile savaşırsanız tamam ama bir Müslüman'la savaşırsanız, işte o kahredicidir. Hüseyin efendimiz çocuktu, Medine'de oynuyordu, onun bir akrabası vardı ve aynı yaşlardaydı adı Ömer'di ve hep beraber yaşarlardı ama gel gör ki Kerbela savaşında karşı karşıya geldiler. Ve Hüseyin'i şehit eden ordunun komutanı işte bu Ömer'di" dedi.

SİÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Adnan Memduhoğlu da " bugün ağıt yakanlara karşı, Hazreti Hüseyin'den öğüt alınması gerektiğini ve ağıt yakanların, Yezid'e karşı Hazreti Hüseyin'in yanında olduğunu düşünenlerin bugün 21. asrın Yezidlerinin yanında yer aldığını" belirtti.

- "Muhacir ve Ensar hep olacak"

Aşure Günü'nün öneminde değinen Memduhoğlu, "Hicret, sadece 1400 küsur sene evvel yaşanmadı. Evet o hicretten sonra Mekke'den Medine'ye hicret artık ebediyen kesildi. Ancak her zaman hicret olacak ve her zaman muhacir olacak. Bugün Suriyeli muhacirler, bugün Alem-i İslam'daki mazlum muhacirler dünyanın pek çok yerlerine hicret ediyorlar. O gün de ensar vardı, bugün de ensar olacak, muhacir ve ensar hep olacak" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, etkinliğe katılanlara aşure ikram edildi.

Programa Vali Mustafa Tutulmaz, diğer yetkililer, öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.