Siirt'te "AYDES" kullanıcı eğitimi verildi

Siirt'te "AYDES" kullanıcı eğitimi verildi
Siirt'te "AYDES" kullanıcı eğitimi verildi
- Siirt İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, afet olaylarında 26 hizmet grubundan sorumlu kurumlara yönelik "AYDES Kullanıcı" eğitimi verdi.

SİİRT (AA) - Siirt İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından afet olaylarında 26 hizmet grubundan sorumlu kurumlara yönelik "AYDES Kullanıcı" eğitimi verildi.

Siirt AFAD Müdürlüğünce, afet ve acil durumlara karşı dirençli toplum oluşturmak amacıyla Siirt'teki ilgili Kurumlara ve AFAD personeline "AYDES" (Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi) kullanıcı eğitimi verildi.

Siirt AFAD İl Müdürü Ahmet Yıldız, yaptığı açıklamada, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, Siirt Afet Müdahale Planı (SAMP) doğrultusunda yerel 26 hizmet grubundan sorumlu kurumlara, 3'er günlük AYDES Kullanıcı Eğitimi verdiklerini söyledi.

Yıldız, "Verilen eğitimin amacı, muhtemel bir afet vukuunda ana çözüm ortağı kurumların sistem üzerinde yapmaları gerekenleri bilmeleri ve sistemin işleyişi, afet sonrası binaların hasar durumu, kayıp sayısı, ihtiyaç duyulan her türlü araç, arama kurtarma ekip, ekipmanlarının ve insani yardımların sayısal verilerinin anında tespitini yaparak, afet bölgesine en kısa sürede ulaşmasını sağlamaktır" dedi.

Yıldız, afet öncesi hazırlık çalışmaları kapsamında, kurum ve kuruluşlara ait verilerin sisteme girilmesi ile oluşturulacak AYDES sisteminin takip, kontrol ve işlerliği Afad Siirt İl Müdürlüğünce takibinin yapılacağını sözlerine ekledi.