Siirt'te cami ve mezarlıkta silah çıkması

Siirt'te cami ve mezarlıkta silah çıkması
Siirt'te cami ve mezarlıkta silah çıkması
- Siirt Emniyet Müdürü Özkan: "Teröristlerin kullanıldığı mekanlar bizim en kutsal manevi olarak kıymetli bildiğimiz camilerimiz. Camilerimizin bahçesi ve mezarlıklarımızda bulundu bu silahlar ve mühimmatlar. Bu yapının, bu tür manevi değeri olan yerlere ne kadar saygısız davrandığı ve ne amaçlara yönelik kullanıldığını göstermesi açısından çok önemli"

SİİRT (AA) - Siirt Emniyet Müdürü Metin Özkan, terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'ye yönelik operasyonda cami ile mezarlıkta silah ve mühimmat bulunmasına ilişkin, "Bu yapının, bu tür manevi değeri olan yerlere ne kadar saygısız davrandığı ve ne amaçlara yönelik kullanıldığını göstermesi açısından çok önemli" dedi.

Bir ihbarı değerlendiren Siirt Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, Conkbayır Mahallesi Şeyh Zeynep Caddesi 303 Sokak'ta bulunan Seyitler Mezarlığı'nda ve Dumlupınar Mahallesi 115. Sokak'taki Şeyh İsmail Camisi avlusu ile türbe içerisinde ele geçirdiği, 8 antipersonel, 7 antitank roketatar mühimmatı, bir roketatar silah, 15 sevk motoru, 4 telsiz ve ekipmanı, 226 bixi mermisi, 3 kalaşnikof silah, 3 pompalı tüfek ve pompalı tüfeklere ait 220 adet fişek ve çok sayıda kanas mermisi, İl Emniyet Müdürlüğünde yapılan basın toplantısında sergilendi.

Toplantıda konuşan Emniyet Müdürü Metin Özkan, cami ve mezarlıkta ele geçirilen cephaneliğin, ekiplerin hassas çalışmasının yanında vatandaşın desteğiyle bulunduğunu söyledi.

Barış diyen teröristlerden ve uzantılarından gelen saldırıların, aslında neyin derdinde ve peşinde olduklarını çok belli ettiğini ifade eden Özkan şöyle konuştu:

 "Burada bulunan malzemeler uzun namlulu silahlar, av tüfekleri, roketatar mermileri, kanas ve biksi mermileri, telsizlerde sadece haberleşme amacıyla değil el yapımı patlayıcıları harekete geçirme amaçlı sinyal vermek amacıyla kullanılan silahlardır. Son zamanlarda işte barış ve ateşkes gibi konuların aslında ne türlü algılar içinde olduklarının göstergesi. Teröristlerin kullanıldığı mekanlar bizim en kutsal manevi olarak kıymetli bildiğimiz camilerimiz. Camilerimizin bahçesi ve mezarlıklarımızda bulundu bu silahlar ve mühimmatlar. Bu yapının, bu tür manevi değeri olan yerlere ne kadar saygısız davrandığı ve ne amaçlara yönelik kullanıldığını göstermesi açısından çok önemli. Vatandaşımız bize güvensin. Burada devletin güvenlik güçlerinden daha güçlü kimse yok, bunu da bilsinler."