Siirt'te deprem tatbikatı

Siirt'te deprem tatbikatı
Siirt'te deprem tatbikatı
- UMKE ve AFAD ekiplerinin yıkılan eski Siirt Devlet Hastanesi binasının enkazındaki deprem tatbikatı gerçeği aratmadı

SİİRT (AA) - Siirt'te deprem tatbikatı yapıldı.

Ulusal Medikal Kurtarma ekibi (UMKE), Siirt Afet Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve İtfaiye ekiplerinin yıkılan eski Siirt Devlet Hastanesi binası enkazında deprem tatbikatı gerçekleştirdi.

Tatbikatta senaryo gereği 7,2 şiddetindeki deprem sonrası binalarda meydana gelen çökmede enkaz altında kalan vatandaşlar, ekiplerce kurtarıldı. Deprem sonrası çıkan yangın da itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Tatbikatın ardından gazetecilere açıklama yapan Siirt Sağlık İl Müdürü Serkan Aslan, 40 personel , 3 ambulans ve 2 arama kurtarma ve ilk yardım aracının tatbikata katıldığını söyledi.

Tatbikatların ekiplerin her zaman hazır olmaları açısından önemli  olduğunu belirten Aslan, "Siirt Belediyesi itfaiye ekipleri yakılan ateşi söndürürken, AFAD ve UMKE ekipleri ise binanın çökmesi sonucu enkaz altında bulunan yaralılara nasıl müdahale edileceğini gösterildi'' dedi.

Siirt UMKE Sorumlusu Reşat Kızılay da, tatbikat öncesi personele afet sırasında psikolojik destek ve davranış şekilleri, kullanılan malzemeler, ip bağlama ve enkaz altında bulunan yaralıya nasıl müdahale edileceği konusunda temel eğitim verildiğini söyledi.