Siirt'te din görevlilerine sağlık eğitimi

Siirt'te din görevlilerine sağlık eğitimi
Siirt'te din görevlilerine sağlık eğitimi
SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından kentte görev yapan din görevlilerine sağlık eğitimi verildi.İl Müftülüğünde düzenlenen programda...

SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından kentte görev yapan din görevlilerine sağlık eğitimi verildi.

İl Müftülüğünde düzenlenen programda eğitim veren Sağlık Memuru İhsan Dalkılıç, Kırım Kango Kanamalı Ateşi, kanser, verem gibi hastalıkların oluşum süreci ve korunma yolları konusunda bilgi verdi.

Dalkılıç, akciğerlerde görülen tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalık olan verem mikrobunun güneşsiz ve nemli yerleri sevdiğini belirterek, erken teşhis ve zamanında tedavi olunmadığında ölüme neden olacağını söyledi.

Yeni doğan tüm çocuklara verem aşısının zorunlu olarak yapıldığını anımsatan Dalkılıç, "Bütün bu sayılan çalışmalar sonucunda verem hastalığı geçmişe göre önemli derecede azalmıştır. Veremden korunmak için başta verem aşışı olmak gerekir. Onun dışında iyi beslenmek, temiz havada dolaşmak, spor yapmak, vücut temizliğine özen göstermek, her yıl akciğer filmi çektirerek kontrol olmak, aşırı yorgunluk ve uykusuzluktan kaçınmak, gıdaların temizliğine özen göstermek, içki ile sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak, veremli hastalarla temas etmemek, veremli hastanın eşyalarını kullanmamak, güneş girmeyen rutubetli yerlerde olabildiğince az kalmak korunmanın yollarıdır" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  kanser

  ,

  spor

  ,

  Akciğer

  ,

  Güneş

  ,

  Sigara

  ,

  eğitim

  ,

  Uzak

  ,

  beslenmek