Siirt'te doğa yürüyüşü

Siirt'te doğa yürüyüşü
Siirt'te doğa yürüyüşü
- Siirt'in tarihi Akabe Yolu'nda doğa yürüyüşü gerçekleştirildi - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili adayı Aktay: - "Yıllarca devam eden terör belası yüzünden Türkiye'nin bu bölgesinde özelikle Siirt'in sahip olduğu bu güzellikler insanların gözüne ve gönlüne hitap edemiyor"

SİİRT (AA) - Siirt'te 3 bin 500 yıllık Akabe Yolu'nda doğa yürüşü yapıldı.

Orman ve Su İşleri 15. Bölge Müdürlüğü'nce Botan Vadisi'ni Siirt'e bağlayan yol olarak bilinen tarihi Akabe'de düzenlenen 2. Doğa Yürüyüşü'ne Vali Mustafa Tutulmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili adayı Yasin Aktay, AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, kamu kurum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Siirt E tipi kapalı cezaevi önünde başlayan yürüyüş 3 bin 500 yıllık Akabe Yolu'nun geçilmesinin ardından Botan çayı kenarında son buldu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili adayı Aktay, yürüyüş sırasında Türkçe, Kürtçe, Arapça türkü söyledi.

Aktay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Siirt'in her parçasında birbirinden güzel keşfedilmeyi bekleyen güzellikler olduğunu belirtti.

Doğa yürüyüşüyle Siirt'in nasıl bir güzelliği olduğuna şahit olduklarını dile getiren Aktay, şöyle dedi:

"Yıllarca devam eden terör belası yüzünden Türkiye 'nin bu bölgesinde özellikle Siirt'in sahip olduğu bu güzellikler insanların gözüne ve gönlüne hitap edemiyor. Hitap etmeyince de buralardaki kötülükler insanların zihinlerine aksediyor. Acılar, gözyaşı ve hüzün yansıyor insanlara. Oysa Allah'ın yaratmış olduğu bu muhteşem güzellikleri görmek ve bunun şükrünü eda etmek gerekiyor." 

Teknolojinin gelişmesiyle gündelik hayatta  spor  ve sportif aktivitelerden uzak kalındığına işaret eden Aktay, bölgede doğa sporuna müsait alanlarda yapılacak sporun sağlığa olan faydasına dikkati çekti. 

Akabe Yolu'nun, Asurlulardan kalma 3 bin 500 yıllık ve 3 bin 500 metrelik bir yol olduğuna değinen Aktay, Botan Vadisi'ndeki tarihi yapının halen ayakta durmasının geçmişte bu bölgede çok önemli medeniyetlerin ev sahipliğini yaptığını gösterdiğini ifade etti.

- "Botan bu bölgenin en önemli incisidir"

Botan Çayı üzerinde kurulan barajların bölgeye yeni bir güzellik kattığını aktaran  Aktay, şunları söyledi:

"Botan bu bölgenin en önemli incisidir. 'Mezrai Boti' denilir Mezopotamya kelimesinin içerisinde Botan'ı da içerir. Şu an Botan üzerinde barajlar yapılmaktadır, eskiden Botan akardı, bölgedeki Kürt, Türk ve Arap bakardı. Şimdi artık bakmıyoruz ve onu işliyoruz. Botan üzerinde biri tamamlanmış olmakla birlikte devam etmekte olan 8 baraj var. Barajlar bölgeye yeni bir güzellik katmaktadır. Bu coğrafyaya aynı zamanda boşa akan sudan bir verim elde edilmektedir. Bu verim bölgenin insanına daha fazla gelir elde etmek için kullanılmaktadır."

Aktay, bu tür etkinliklerin bölgenin tanıtımına ve turizmine katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Vali Tutulmaz da doğa yürüyüşünün amacının 3 bin 500 yıllık Akabe Yolu'nu keşfetmek ve turizme kazandırmak olduğunu anlattı.

Tarihi yolun korunması gerektiğini belirten Vali Tutulmaz, "Bu vadide gördüğünüz üzere çok harika güzellikler var. Bunları hem keşfediyoruz, hemde sağlıklı bir hayatın parçası haline gelmiş oluyoruz" dedi.