Siirt'te eğitime 186 milyon liralık yatırım

Siirt'te eğitime 186 milyon liralık yatırım
Siirt'te eğitime 186 milyon liralık yatırım
- Siirt'te 2016-2017 eğitim öğretim yılında tamamlanmak üzere 35 eğitim projesi için 186 milyon lira yatırım yapılacak.

SİİRT (AA) - Siirt'te 2016-2017 eğitim öğretim yılında tamamlanmak üzere 35 eğitim projesi için 186 milyon lira yatırım yapılacak.

Siirt İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fethi Suay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gerçekleştirilecek projeler ile 12 yıl önce 8 olan lise sayısının 53'e ulaşacağını söyledi.

Projeler arasında çeşitli anadolu , imam hatip ve mesleki ve teknik liselerinin bulunduğunu ifade eden Suay, "Bunların yanında Kobani olaylarında yakılmış ve bu yıl proje ihalesine çıkacağımız Halk Eğitim Merkezi ve üst kısmına Milli Eğitim Müdürlüğü binası, çeşitli ilkokul ve ortaokullar bulunuyor. Bugün itibariyle Siirt'te 186 milyonluk liralık bir yatırım gerçekleştireceğiz" açıklamasında bulundu.

Kentteki eğitim yatırımlarında her yıl artış olduğunu bildiren Suay, 12 yıl önce mevcut olan derslik sayısının şu anda 3 bin 500'e ulaştığını belirtti.

Yatırımların devletin kente verdiği önemi gösterdiğini dile getiren Suay, şunları kaydetti:

"Cumhuriyetin kuruluşundan son 12 yıl öncesine kadar yapılan bin 700 dersliğe son 12 yılda bin 700 derslik eklemiş olduk. Bu yıl gerçekleştireceğimiz 35 proje ile yatırımlarımıza yatırım katmış olacağız. Bu, devletimizin ilimize verdiği büyük önemden kaynaklanmaktadır. Bu yatırımlarla Tillo hariç, ilçelerimizin hepsinde birer anadolu lisesi, bazı ilçelerimizde imam hatip lisesi ve meslek liseleri de gerçekleştirilmiş olacak. İl ve ilçe merkezlerimizin yanında Pervari'ye bağlı Doğanköy ile Eruh'a bağlı Bağgöze köyünde önümüzdeki yıl 16 derslikli birer lise yapacağız. Yani Milli Eğitim Bakanlığımız artık merkezden ziyade ilçe ve köylere dahi ortaöğretim yatırımı götürmekte ve bunları memleketimizin hizmetine sunmaktadır. 12 yıl önce ilimiz genelinde 8 lisemiz mevcuttu. Şu anda 44 tane lisemiz bulunuyor. Bu yıl yapılacak 9 liseyle bu sayı 53'e ulaşacak. Dolayısıyla nereden nereye geldiğimizi çok açık bir şekilde görebiliyoruz."

Suay, 3 yıl içerisinde derslik açısından hiçbir sorunun kalmayacağını sözlerine ekledi.