Siirt'te fıstık hastalık ve zararlıları araştırılıyor

Siirt'te fıstık hastalık ve zararlıları araştırılıyor
Siirt'te fıstık hastalık ve zararlıları araştırılıyor
SİİRT (AA) - Siirt için ekonomik öneme sahip olan fıstık bahçelerinde görülen hastalık ve zararlıların tespit edilmesi için çalışma başlatıldı.Gıda,...

SİİRT (AA) - Siirt için ekonomik öneme sahip olan fıstık bahçelerinde görülen hastalık ve zararlıların tespit edilmesi için çalışma başlatıldı.

Gıda , Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, il müdürlüğü ve Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma İstasyon Müdürlüğü uzman ekiplerinin fıstık bahçelerinde araştırma ve inceleme yaptığı bildirildi.

Üreticilerden Antepfıstığı dal güvesinin mücadelesine yönelik yoğun talep üzerine çalışma başlatıldığının belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Söz konusu zararlıya karşı acilen kullanılabilecek geçici tavsiyeli bitki koruma ürününün tespiti için gerekli çalışmalar başlatılmış olup bakanlığımızın geçici tavsiyeli bitki koruma ürününün belirlenmesi halinde üreticilere konuyla ilgili bilgi verilecektir. Son yıllarda ilimiz Antepfıstığı alanlarında salkım çatlaması ve sürgünlerde kuruma şikayetlerinin arttığı görüldü."