Siirt'te GAP Eylem Planı tanıtım toplantısı

Siirt'te GAP Eylem Planı tanıtım toplantısı
Siirt'te GAP Eylem Planı tanıtım toplantısı
- Vali Tutulmaz: "Sulama ve barajlarla ilgili GAP İdaresi ile bağlantımız olmadığı için Siirt'te yeterli destek verilmediği şeklinde bir algı var " - GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Karahocagil: "GAP, dünyanın en özel ve en büyük bölgesel kalkınma projelerindendir"

SİİRT (AA) - Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, "Sulama ve barajlarla ilgili GAP İdaresi ile bağlantımız olmadığı için Siirt'te yeterli destek verilmediği şeklinde bir algı var" dedi.

 GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nca  Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde düzenlenen "GAP Eylem Planı Tanıtımı" toplantısında konuşan Vali Tutulmaz, GAP idaresinin kırsal kalkınma alanındaki imkanlarından Siirt'in faydalandığını ve iyi projelerle verim alındığını söyledi.

Vali Tutulmaz, şunları kaydetti:

"Sulama ve barajlarla ilgili GAP İdaresi ile bağlantımız olmadığı için Siirt'te yeterli destek verilmediği şeklinde bir algı var. Bu algının bir sebebi sulama alanında olmayışımız ve yatırımların çoğunlukla ilçelerimize yönelik olmasıdır. Belki bundan sonra bu izlenimi biraz değiştirmek adına belki il merkezi ve diğer ilçelerimize de biraz daha ağırlık verilecek."

 GAP'ın desteğiyle sağlık ve eğitim alanında en iyi desteklenen illerden birinin Siirt olduğunu vurgulayan Tutulmaz, "Ancak sosyo-ekonomik alanda maalesef bölgemizin diğer illeri gibi geri kalmış gözüküyoruz. Bunu aşmamız için her türlü kaynağı kullanmamız lazım" diye konuştu.

- "Siirt'i pozitif ayrımcılığa tabi tutuyoruz"

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil de gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin başlandığı günden iyi bir vizyonla bugüne kadar geldiğini söyledi.

"GAP, dünyanın en özel ve en büyük bölgesel kalkınma projelerindendir" diyen Karahocagil, şöyle konuştu:

"Siirt bu konuda biraz şanssız. Çünkü projesinin ciddi ayaklarından faydalanamıyor. Siirt, fıstık, nar ve arıcılıkta oldukça önemli bir yeri var. Siirt'in markalaşmış ürünleri var. Bu alanlarda kadar çok ciddi katkılarımız oldu, bundan sonrada olmaya devam edecek. Siirt'i pozitif ayrımcılığa tabi tutuyoruz. Yeter ki iyi projeler üretilsin ve bize sunulsun."


  ETİKETLER:

  Turizm

  ,

  Eylem

  ,

  eğitim

  ,

  kültür