Siirt'te geleneksel "Melede" ateşi yakıldı

Siirt'te geleneksel "Melede" ateşi yakıldı
Siirt'te geleneksel "Melede" ateşi yakıldı
- Siirtliler, bin yıllık geçmişi olduğu belirtilen Melede ateşini yakarak ramazanı karşıladı

SİİRT (AA) - Siirt'te, ramazanın gelişini simgeleyen  ve yaklaşık bin yıllık geçmişi olduğu belirtilen "Melede" ateşi yakıldı.

Siirt Belediyesince Kızlartepesi Parkı'ndaki itfaiye hizmet binasının bahçesinde düzenlenen törene katılan Vali Yardımcısı Ceyhun Dılşad Taşkın, kadim Siirt kentinin en önemli ve eski geleneklerinden birini yaşatmak ve yaşamak için toplandıklarını söyledi.

Vatandaşların ramazanını tebrik eden Taşkın, "Şehirlerin, kimliklerin yaşatılması, bu gibi gelenekler ve kültürlerin yaşatılmasından geçiyor. Bin yıllık bir geçmişe sahip olan Melede ateşi geleneğinin yaşatılması oldukça önemli. Böyle bir etkinliği, rahmet, huzur ve sevgi ayı mübarek ramazanı müjdelemesi çok daha anlamlı hale getiriyor. Bu anlamda etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Belediye Eş Başkanı Belkıza Beştaş Epözdemir de ramazan ayını müjdeleyen Melede ateşinin unutulma ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Belediye olarak kentteki kültürlerin yaşatılmasına önem verdiklerini anlatan Epözdemir, şunları kaydetti:

"Bu anlamda son beş yıldır sosyal projeler kapsamında kentimizin önemli geleneği ve kültürü olan Melede ateşini geleceğe aktarmak amacıyla Melede yakma etkinlikleri düzenliyoruz. Bu kültürlerimizi yaşatmak ve geleceğe taşımak, biz kent yöneticilerin çabaları ile olacak.  Bunun için herkesin taşın altına elin koyması gerekiyor. Bu anlamda çocuklarımıza bırakılacak en güzel miras kültürlerimizi özünden ayırmadan yaşatmak ve geleceğe taşımakla olacaktır."

Konuşmaların ardından Melede ateşi yakıldı.

- "Melede" ateşi

Siirt'in, Hazreti Ömer döneminde Müslümanlığa geçmesi ile oluştuğuna inanılan Melede ateşi, her yıl ramazan arifesinde, mahallelerin meydanlarında yakılıyor.

Melede'nin hazırlığı yaklaşık bir ay önceden başlıyor. Mahalleli gençler ve çocuklar ev ev dolaşarak çalı çırpı topluyor, maniler eşliğinde toplanan çalı çırpılar arife gününe saklanıyor. Ayrıca akşam esnafın eve dönüş saatlerinde, mahallelerin ana girişleri, çocuklar tarafından ince sırıklarla kapatılıyor ve bu amaçla para toplanıyor. Arife günü mezarlık ziyaretinin ardından her mahallede en büyük meydanda çalı çırpılar kule haline getirilerek tutuşturuluyor.