Siirt'te gelir testi uyarısı

Siirt'te gelir testi uyarısı
Siirt'te gelir testi uyarısı
- Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Siirt İl Müdürü Abdulcelil İlbaş, gelir testi yaptırılması konusunda vatandaşları uyardı.

SİİRT (AA) - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Siirt İl Müdürü Abdulcelil İlbaş, gelir testi yaptırılması konusunda vatandaşları uyardı.

İlbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamuoyunda "torba yasa" olarak bilinen 6552 Sayılı Kanun kapsamında bazı borçların yeniden yapılandırılması çerçevesinde cezalı duruma düşen vatandaşlara borçlarını yapılandırma fırsatı verildiğini söyledi.

Vatandaşların mağdur olmaması için gelir testi başvurusu yapmaları gerektiğini belirten İlbaş, şöyle konuştu:

"Gelir testine hiç gitmemiş olan vatandaşlarımızın SYDV'ye başvurup gelir testi yaptırarak gelir seviyelerini tescil başlangıç tarihinden itibaren güncelleyebilir. Gelir testi yaptıranlar, eğer en düşük gelir grubunda ise hiç prim ödemeyecekleri gibi onların birikmiş borçları da silinecek. Genel sağlık sigortalısı olarak tescil edildiği halde gelir testine hiç başvurmayan vatandaşlarımız için gelir testine son başvuru süresi 30 Eylül 2015'te, genel sağlık sigortası prim borcu olan vatandaşlarımızın prim borcunu yapılandırmaları için kurumumuza son başvuru süresi 02 Kasım 2015'te, borçlarını yapılandıran vatandaşlarımızın ilk taksit ve peşin ödeme süresi 30 Kasım 2015'e sona erecek."

İlbaş, vatandaşın, zorunlu genel senel sağlık sigortasına ilişkin tescil ve borç durumlarını kurumlarının resmi internet sitesinden görüntüleyebileceklerini kaydetti.