Siirt'te İHD ve TUAD-DER'den cezaevi açıklaması

Siirt'te İHD ve TUAD-DER'den cezaevi açıklaması
Siirt'te İHD ve TUAD-DER'den cezaevi açıklaması
SİİRT (AA) - İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şubesi ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Derneği (TUHAD-DER) Siirt Şubesi üyesi bir grup, cezaevleri...

SİİRT (AA) - İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şubesi ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Derneği (TUHAD-DER) Siirt Şubesi üyesi bir grup, cezaevleri koşullarına dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı.

İHD binasında toplanan grup adına açıklama yapan Handan Can, Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi ve Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde iki mahkumun hayatını kaybettiğini belirterek, cezaevi koşullarının iyileştirilmesini istedi.

Can, Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi'nde düzenli doktor bulunmadığını iddia ederek, mahkum hastalara acil müdahale ve hastaneye sevklerinin geç yapıldığı yönünde şikayet aldıklarını söyledi.

Sürekli tedavi gerektiren ilaçların hastalara verilmediğini de ileri süren Can, şöyle dedi:

"Yıllardır gündemimizde bulunan cezaevlerinde yaşanan sağlık sorunlarına ilişkin eleştirilerimiz, kaygılarımızın ve uyarılarımızın yetkililerin gündeminde olmadığı, olsa bile ciddiye alınmadığı son yaşanan olaylar ile tekrar kanıtlanmış oldu."