Siirt'te İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı

Siirt'te İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı
Siirt'te İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı
SİİRT (AA) - Siirt'te İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında yapıldı. Kültür Merkezi'ndeki toplantıya, kaymakamlar,...

SİİRT (AA) - Siirt'te İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında yapıldı. 

Kültür Merkezi'ndeki toplantıya, kaymakamlar, belediye başkanları, kurum müdürleri ve  sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. 

Toplantıda konuşan Vali Tutulmaz, 2015 yılında toplam bedeli 1 milyar 838 milyon 709 bin lira olan 321 proje üzerinde çalışmalar yapıldığını söyledi.

Kentteki projelere ayrılan ödenek miktarının 346 milyon 846 bin lira olduğunu ifade eden Vali Tutulmaz, "Bugüne kadar 129 milyon 489 bin lira harcama yapılmıştır. Projelerin nakdi gerçekleşmesi yüzde 30, fiziki gerçekleşmesi ise yüzde 39'dur. 321 projede 65'i tamamlanmış, 123'ü devam etmekte, 24'ü ihale aşamasında 109 projeye de çeşitli nedenlerden dolayı henüz başlanamamıştır" dedi.

Kentte yapılan yatırımların gerçekleşme seviyelerinin istenilen düzeyde olmadığını dile getiren Tutulmaz, şunları kaydetti:

"Fiziki ve nakdi gerçekleşme oranlarının çok düşük olmasının sebebi, henüz başlanamayan birçok projenin olmasından kaynaklanmaktadır. İlimizde çalışma mevsiminin uygun olduğu bugünlerden itibaren kurum ve kuruluşlarımızın mevsim şartlarından azami şekilde faydalanarak çalışmalarını hızlandırmaları ve başlanamayan projelerin hızla hayata geçilmesi için gerekli hassasiyeti göstermeleri önem arz ediyor."

- Siirt-Batman karayolu

Karayolları 9. Bölge Müdür Yardımcısı İhsan Güç'ün kentteki çalışmalarla ilgili bilgi verdiği toplantıda, Siirt-Batman karayolunda meydana gelen trafik kazalarında bugüne kadar birçok kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığına işaret etti.

Güç, meydana gelen kazalarda sürücü hatalarından kaynaklandığını vurgulayarak, "Vatandaşlarımız da hız limitlerine uymuyor. Kurtalan-Beşiri yolunun bitümlü sıcak asfalt (BSK) olması için 5-6 seneden bu yana yatırım programına teklif ettiğimizi fakat BSK yapmak için bir yetki alamadık. Buradaki yolun çaresi BSK'ya dönüştürmektir. İnşallah bir gün o imkanı buluruz. Biz de memnun oluruz siz de memnun olursunuz" diye konuştu.

Vali Tutulmaz ise, vatandaşların en iyi hizmete kavuşması için tüm kurumların üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini ve bunun takipçisi olacaklarını ifade etti.