Siirt'te ilkokul öğrencilerine diyabet ve obezite anlatılacak

Siirt'te ilkokul öğrencilerine diyabet ve obezite anlatılacak
Siirt'te ilkokul öğrencilerine diyabet ve obezite anlatılacak
SİİRT (AA) - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Siirt İl Müdür Vekili Abdulcelil İlbaş, ilk okul öğrencilerini diyabet ve obezite...

SİİRT (AA) - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Siirt İl Müdür Vekili Abdulcelil İlbaş, ilk okul öğrencilerini diyabet ve obezite hakkında bilgilendireceklerini bildirdi.

İlbaş, Türkiye 'de diyabet ve obezite oranlarının önemli bir risk haline geldiğini belirterek, SGK'nın "Sosyal Güvelik Eğitim Serisi" kapsamında ilkokul öğrencilerine yönelik bilgilendirme çalışmalarında bulunacaklarını söyledi.

Son verilere göre Türkiye'de obez tanısı konan hastaların 2 milyona yaklaştığını ifade eden İlbaş, artan obezite oranının doğrudan etkilediği diyabetli hasta sayılarında da artış yaşandığını kaydetti.

Diyabet komplikasyonlarının tedavi ve sağlık hizmeti maliyetinin yaklaşık 5 kat artırdığını açıklayan İlbaş, şöyle dedi:

"Diyabet ve diyabetle ilişkili hastalıklarının SGK'ya maliyeti 10 milyar liradır. Bu nedenle kurum başkanlığımızın ciddi anlamda ve titizlikle işin üzerine gidilmesi gerektiği için ilk okul çağındaki çocuklarımıza eğitim amaçlı çok faydalı bir eğitici çizgi filim hazırlamıştır. Geleceğimiz olan çocuklarımızı sağlıklı yetiştirmek ve bilinçlendirmek amacıyla ilimiz ve ilçelerimizdeki tüm okullara kurum başkanlığımızca hazırlanan CD'leri dağıtıp bilgilendirme çalışmalarında bulunacağız."