Siirt'te iş yerlerine sigara denetimi

Siirt'te iş yerlerine sigara denetimi
Siirt'te iş yerlerine sigara denetimi
- Siirt Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce oluşturulan sigara denetim ekipleri, il merkezindeki iş yerlerinde sigara yasağı denetimi yaptı.

SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce oluşturulan sigara denetim ekipleri, il merkezindeki iş yerlerinde sigara yasağı denetimi yaptı.

Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, ekiplerin iş yerlerinde yaptığı denetimlerde vatandaşları bilinçlendirdiğini ve yasal uyarı tabelalarının eksik olduğu iş yerlerine tabela astıklarını söyledi.

2015 yılında bin 500 iş yerinin denetlendiğini ifade eden Özdemir, "Ekiplerimizin denetlediği bu iş yerlerinden 84'üne yasağa uymadıkları gerekçesiyle cezai işlem uyguladı. Bunun yanında yasağa uymayan 17 kişiye de para cezası verilmiştir. Bizim amacımız iş yerlerine ve vatandaşlarımıza ceza kesmek değil, onların var olan bir yasağa uymaları ve sağlığı tehdit edici şeylerden uzak durmalarıdır. Vatandaşlarımızdan isteğimiz, sağlık için gerçekten çok ciddi zararları olan sigarayı bırakmaları ve sağlıklı bir hayata dört elle sarılmalarıdır" şeklinde konuştu.

Denetimlerin aralıksız süreceğini dile getiren Özdemir, yasağa uymayanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin uygulanmaya devam edeceğini belirtti.

Özdemir, müdürklüklerince verilen 9 eğitimde 2 bin 329 kişiye sigaranın zararlarının anlatıldığını sözlerine ekledi.