Siirt'te "KOBİ Proje Destek Programı Proje Teklif Çağrısı" tanıtımı

Siirt'te "KOBİ Proje Destek Programı Proje Teklif Çağrısı" tanıtımı
Siirt'te "KOBİ Proje Destek Programı Proje Teklif Çağrısı" tanıtımı
- Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından "KOBİ Proje Destek Programı Proje Teklif Çağrısı" tanıtım toplantısı düzenlendi.

SİİRT (AA) - Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından  "KOBİ Proje Destek Programı Proje Teklif Çağrısı" tanıtım toplantısı düzenlendi.

KOSGEB İl Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda düzenlenen toplantıda, KOSGEB'in küçük ve orta ölçekli işletmelere verdiği proje destekleri anlatıldı.

KOSGEB Siirt İl Müdürü Ömer Erkılıç ve kurumun uzmanları, KOBİ'lere verilen destekler hakkında bilgi vererek, soruları cevaplandırdı.

Erkılıç, yaptığı konuşmada, daha önceki yıllarda KOSGEB olarak yalnızca imalat sektörüne destek verdiklerini, ancak yapılan mevzuat değişikliği ile artık hizmet sektörü ve diğer sektörlere de destek vermeye başladıklarını belirtti.

Projelerin uygun olması halinde bütün firmaları desteklediklerini dile getiren Erkılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birbirinden farklı desteklerimiz var. Örneğin fuara katılıp ürününü tanıtan firmaların masraflarının % 60'nı biz karşılıyoruz. Üniversite mezunu kişi çalıştıranlara ödedikleri aylığın % 60'nı yine biz veriyoruz. Kurumsallaşmak ve markalaşmak isteyen firmaları % 60 oranında destekliyoruz. Firmalarımızın piyasada kalabilmeleri için yeni şeylerle piyasaya çıkmaları gerekiyor. Kurum olarak finans sıkıntımız yok."

KOSGEB Uzmanı Utku Arslan ise, kurumun verdiği KOBİ'lerde kurumsallaşmanın geliştirilmesi ve KOBİ'lerde markalaşmaya geçiş için KOBİ'lerin her türlü reklam, tanıtım, personel, eğitim, danışmanlık, yazılım, makine, teçhizat, fuar, sosyal medya, AR-GE, teknoloji gibi mal ve hizmet alımlarını içeren kurumsallaşma ve markalaşma konularında hazırlayacakları projelerle diğer KOSGEB desteklerini anlattı.

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Nedim Kuzu da, bu tür etkinlikler düzenleyerek, KOBİ'lerin ekonomideki etkinliklerinin attırılabilmesi ve uzun ömürlü olabilmeleri için rekabet güçlerini yükseltmelerine büyük önem verdiklerini kaydetti.

Toplantıya, tüccar ve sanayici, esnaf, banka müdürleri ve bazı sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.