Siirt'te "Koca Ciğer Projesi" uygulanıyor

Siirt'te "Koca Ciğer Projesi" uygulanıyor
Siirt'te "Koca Ciğer Projesi" uygulanıyor
- Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Dayanışma Derneği'nin, akciğer kanserine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla hazırladığı "Koca Ciğer Projesi" Siirt'te uygulanmaya başlandı.

SİİRT (AA) - Sağlık Bakanlığının desteğiyle Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Dayanışma Derneğince akciğer kanserine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan "Koca Ciğer Projesi", Siirt'te uygulanmaya başlandı.

Andera Park Alışveriş Merkezinde düzenlenen ve dünyanın tek taşınabilir, şişirilebilir ve gezilebilir akciğer maketi olarak bilinen koca ciğer maketinin sergilendiği etkinlikte, Siirt Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkililerince  ziyaretçilere solunum sistemiyle ilgili bilgi verildi.

Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, projeyle ilgili yaptığı açıklamada, akciğer kanserinin yüzde 80-90'ının nedeninin sigara kullanımı olduğunu, sigaranın bırakılması halinde akciğer kanserine yakalanma riskinin azaldığını söyledi.

"Koca Ciğer Projesi"nin akciğer kanserine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan ve tüm Türkiye'de uygulanan bir proje olduğunu ifade eden Özdemir, şunları kaydetti:

"İlimizde de müdürlüğümüze bağlı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü tarafından akciğer kanseri ve hastalıkları hakkında farkındalığı artırmak amacıyla koca ciğer maketi sergilendi. Sergilenen hastalanmış akciğer maketi ile gençlerimiz, çocuklarımız, halkımız akciğer kanserini görerek öğrendiler. Öğrencilerimizin de bu makete yoğun ilgi gösterdiğini gördük. Bu etkinlik kapsamında akciğer kanseri hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirme broşürü ile bilgilendirmeler yaptık."

Özdemir, akciğer kanseriyle mücadelede en doğru yaklaşımın sigara kullanmamak ya da bırakmak olduğunu sözlerine ekledi.