Siirt'te Kudüs'ün Fethi ve Selahaddin Eyyübi konferansı

Siirt'te Kudüs'ün Fethi ve Selahaddin Eyyübi konferansı
Siirt'te Kudüs'ün Fethi ve Selahaddin Eyyübi konferansı
SİİRT (AA) - Siirt Selahaddin-i Eyyubi Düşünce ve Araştırma Derneği, "Kudüs'ün Fethi ve Selahaddin Eyyübi" konulu konferans düzenlendi.AK Parti Genel...

SİİRT (AA) - Siirt Selahaddin-i Eyyubi Düşünce ve Araştırma Derneği, "Kudüs'ün Fethi ve Selahaddin Eyyübi" konulu konferans düzenlendi.

AK Parti Genel Başkan yardımcısı ve Siirt Milletvekili adayı Yasin Aktay, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı. Aktay, Kudüs'ün bugün işgal altında bulunduğunu ve Müslümanların param parça durumda olduğunu belirtti.

Tarih içerisinde çok istisna değerler, çok ciddi derinlikler ve zenginlikler olduğunu ve bu derinlikleri en iyi ifade eden isimlerden birinin Selahaddin Eyyübi olduğunu söyleyen Aktay,"Selahaddin Eyyübi bu toprakların yetiştirdiği bir insan bu toprakların yetiştirdiği bir insan olmakla birlikte evrensel insan olmuş bir kişidir. Onun çağında bir sürü insan yaşamıştır birçok insan gelip geçmiştir ama o zamandan bugüne kimsenin ismi hatırlanmıyor" dedi.

Kudüs'ü yeniden dünyaya model kılma mücadelesi içinde olduklarını ifade eden Aktay, bunun için önce Kudüs'ün işgalden kurtulması gerektiğini vurguladı. 

"Biz Müslümanlar çok şükür dünyada ve Türkiye 'de ırkçı düşünceye karşı ve ırkçı politikalara karşı belki de Selahaddin Eyyübi ile eşleşebilecek uygulamaları biz hayata geçirdik" diyen Aktay, eskiden Kürt kimliğinin inkar edildiğini, Kürtlerin ve Türklerin asimile edildiğini öne sürdü.

Aktay, şu ifadelere yer verdi:

"Kürt dilinin yasaklandı. Hatta 1950 yılına kadar Arapça yazı yazmak yasaktı. Elinizde Arapça bir sayfa gördüklerinde hapis cezası bile veriliyordu. Bu ülkede sadece Kürtlere asimilasyon edilmedi, Türkler bile asimile edildi. Türklerin dili reddedildi, dili değiştirildi. Şimdi konuştuğumuz Türkçe ile 100 yıl önceki Türkçe dilinin aynı olduğunu mu zannediyorsunuz. 100 yıl önce yazılan Türkçe yazıyı bugün anlayamıyorsunuz, bundan daha ağır asimilasyon olabilir mi? Türk, tarih boyunca Müslümanlıkla özleşmiştir, bunlar Türk'ü Müslümanlıktan uzaklaştırmaya çalıştılar, bundan daha ağır asimilasyon var mı? Türk, hem Türkçesi asimile edildi, kültürü ve bambaşka bir Türk üretilmeye çalışıldı. Elhamdülillah o Türkler bugün o kimliklerini tekrar buldular."